Metropolitalne wiadomości

aktualności

Gdańsk ma szansę stać się siedzibą Polskiej Agencji Kosmicznej

Przeniesienie siedziby Agencji do Gdańska, oraz rozszerzenie kompetencji rady Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA - to poprawki, jakie senatorowie zgłosili do Ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Poprawka zgłoszona przez Senatora Profesora Edmunda Wittbrodta została zaakceptowana przez Senat RP.

Jak podkreśla Profesor Wittbrodt Polska Agencja Kosmiczna POLSA (od ang. Polish Space Agency) ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego. Agencja będzie realizowała zadania w zakresie badań i rozwoju techniki kosmicznej, w tym inżynierii satelitarnej oraz ich zastosowania dla celów gospodarczych, obronnych, bezpieczeństwa państwa i naukowych.

- Zaproponowałem Gdańsk jako miejsce siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej, argumentując tym, że nasze środowisko naukowo-badawcze jest do tego w pełni przygotowane oraz spełnia to proces decentralizacji państwa. W Warszawie ulokowane jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w Krakowie Narodowe Centrum Nauki, umieszczenie tej ważnej instytucji w Gdańsku jest kolejnym krokiem w tym kierunku – dodaje senator Wittbrodt.

Przypomnijmy, że od dłuższego już czasu środowisko akademickie związane z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu czyni starania o budowę największego w Europie radioteleskopu na pomorzu. Senator Edmund Wittbrodt, Marszałek Senatu RP Jan Wyrowiński wraz z parlamentarzystami z pomorza i kujaw starają się o pozyskanie środków państwowych na realizację tego celu.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz z zadowoleniem przyjął decyzję Senatu RP i inicjatywę senatora Edmunda Wittbrodta. – Cieszy mnie że Gdańsk, który ma do tego świetne warunki ma szansę stać się siedzibą POLSA, a jednocześnie jeszcze bardziej cieszy mnie faktycznie realizowany postulat decentralizacji państwa. Od lat podkreślam, że nie wszystkie instytucje o zasięgu ogólnokrajowym muszą być umieszczane w Warszawie a ich rozmieszczanie w innych regionach kraju, przyczynia się do zrównoważonego rozwoju Polski. -

- Powstanie Polskiej agencji Kosmicznej stwarza także szansę, że polscy, trójmiejscy naukowcy, będą mieli niepowtarzalną szansę w pełni realizować swoje pasje. Również młodzi ludzie, którzy korzystają z miejskiego Stypendium Fahreinheita. Mam nadzieję, że pomorscy parlamentarzyści, niezależnie od przynależności partyjnej poprą zaakceptowaną przez Senat poprawkę oraz przekonają do niej parlamentarzystów z całego kraju i w ten sposób przyczynią się do faktycznej realizacji postulatu decentralizacji państwa – dodaje Prezydent Paweł Adamowicz.

Szczegóły na stronie Senatu RP http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,282,1.html
 

Tomasz Nadolny, Urząd Miejski w Gdańsku

  • GIWK