Metropolitalne wiadomości

aktualności

Ministerstwo chwali powiat kartuski za wdrażanie mechanizmów partycypacyjnych

Gratulacje od Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju za prowadzenie polityki współdecydowania otrzymali wicestarosta Bogdan Łapa i radna Iwona Formela. Podczas konferencji podsumowującej osiągnięcia projektu „Decydujmy razem” składał je wiceminister Paweł Orłowski.

Powiat Kartuski był jednym ze stu samorządów w Polsce, który wziął udział w prestiżowym projekcie zwiększania partycypacji publicznej, czyli współdecydowania mieszańców o istotnych dla nich sprawach w ich samorządach. Efektem udziału w programie było powstanie Strategii Rozwoju Ekonomii Społecznej Powiatu Kartuskiego, dokumentu stworzonego przez mieszkańców. Nie jest to jedyny dokument tworzony w Powiecie w sposób partycypacyjny. W tym roku wyróżniony został także w Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP Roczny Program Współpracy Samorządu Powiatu Kartuskiego z organizacjami pozarządowymi.

Podziękowania na konferencji odebrała także animatorka partycypacji publicznej w Starostwie Powiatowym w Kartuzach – Aleksandra Kuczkowska. To dzięki temu projektowi jeden pracownik z każdego urzędu biorącego udział w projekcie został przeszkolony pod kątem mobilizowania i stymulowania mieszkańców do brania udziału w procesach decyzyjnych w ich samorządach.

Konferencja miała odpowiedzieć na pytanie, czy współdecydowanie to moda, czy nowoczesna samorządność? Specjaliści, naukowcy i goście zgodnie stwierdzili, że prowadzenie przez władze wszystkich szczebli administracji publicznej polityki partycypacyjnej jest warunkiem dobrego rządzenia.

– „Decydujmy razem” z pewnością nie przyniosło rewolucji, ale z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że dało ogromny impuls do ewolucji. Ewolucji w podejściu do zarządzania, do myślenia o decydowaniu i zarządzaniu wspólnotą lokalną – powiedział Jacek Ostrowski, członek Zarządu Fundacji Fundusz Współpracy, organizator konferencji. – I tej ewolucji już się nie da odwrócić, pytanie tylko czy uda się ją wciąż dobrze ukierunkowywać.

Paweł Orłowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju, zauważył: – Dzisiaj nie możemy mówić o dobrym rządzeniu bez partycypacji. Zarządzanie bez włączenia obywateli, bez współdecydowania to błąd.
Uczestnicy konferencji zastanawiali się także, jak zwiększać świadomość obywatelską Polaków, jak sprawić aby efekty projektu nie były incydentalne, a proces partycypacyjny był w samorządach rozwijany i nie został przerwany.

Konferencja podsumowała pięcioletnią realizację projektu „Decydujmy razem”. Projekt systemowy realizowany był wspólnie przez partnerstwo siedmiu podmiotów: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (Lider Partnerstwa), Fundację Instytut Spraw Publicznych, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Fundację „Partnerstwo dla Środowiska", Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Fundację Fundusz Współpracy.

Oprac. Starostwo Powiatowe w Kartuzach

  • GIWK