Metropolitalne wiadomości

aktualności

W Pruszczu powstanie makieta XVI-wiecznego ołtarza. Dzięki gimnazjalistom

Gimnazjaliści Katolickich Szkół Niepublicznych z Pruszcza Gdańskiego, wraz z profesjonalnym fotografem, wykonają serię zdjęć sławnego ołtarza antwerpskiego z kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, który od lat znajduje się w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie.


Zdjęcia posłużą do stworzenia naturalnej wielkości makiety tego wyjątkowego zabytku, którą będzie można oglądać w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.

- Pomysł stworzenia naturalnej wielkości ołtarza narodził się dwa lata temu, kiedy trzy panie, Zofia Franciszkiewicz, Małgorzata Czarnecka Szafrańska i Dobrawa Morzyńska, rozpoczęły ponownie starania o przywrócenie obiektu miastu – przypomina burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Janusz Wróbel. - Walka o ołtarz nadal trwa, a zgoda na zdjęcia także nie była łatwą sprawą.

- Zarząd Muzeum Narodowego w Warszawie nie chciał zgodzić się na zdjęcia, argumentując to miesiącami remontem, brakiem możliwości ekspozycji, czy zagrożeniem uszkodzenia obiektu – mówi Małgorzata Czarnecka Szafrańska. – Teraz mamy przyzwolenie i czym prędzej jedziemy, żeby nic się nie zmieniło. Nikt bowiem nie zrobił dotąd dokładnej dokumentacji fotograficznej zabytku. Ta będzie pierwsza.

Pruszczański ołtarz, znajdujący się od końca wojny w Muzeum Narodowym, to jeden z najbardziej okazałych zabytków malarstwa niderlandzkiego w Polsce. Datowany na 1515 rok, jest przypisywany warsztatowi Colijna de Cotera, mistrza działającego w Brukseli na przełomie XV i XVI wieku. Po 1578 r. zabytek trafił do Pruszcza Gd. do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Bartosz Gondek, rzecznik prasowy burmistrza Pruszcza Gdańskiego

  • GIWK