Kim jesteśmy?

Powiat lęborski

Mieszkańcy: 66 177
Powierzchnia: 706 km2
Wydatki na mieszkańca: 969 zł
Strona www: www.powiat-lebork.com
Władze:
Alicja ZajączkowskaStarosta Zdzisław ChojnackiPrzewodniczący Rady Powiatu

Powiat lęborski leży w północno-zachodniej części województwa pomorskiego. Swym zasięgiem obejmuje obszar 707 km2 na którym zamieszkuje 64.000 mieszkańców. Od wschodu graniczy z powiatem wejherowskim, od zachodu z powiatem słupskim, a od południa z powiatem bytowskim. W skład powiatu wchodzą dwa miasta: Lębork i Łeba oraz trzy gminy wiejskie: Cewice, Nowa Wieś Lęborska i Wicko.

Trudno przecenić rolę i znaczenie powiatu lęborskiego w turystyce. Ziemia Lęborska nazywana „Błękitną Krainą” i będąca „Perłą Bałtyku” Łeba przyciąga rokrocznie tysiące turystów. Oferuje nie tylko uroki leniwego plażowania, ale również uprawiania turystyki aktywnej. Dla rowerzystów przygotowano kilka tras o ciekawych walorach przyrodniczych, m.in.  160 kilometrowa z Łeby przez Bytów do Miastka zwana „Szlakiem zwiniętych torów”. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą poruszać się po wyznaczonych szlakach. Pasjonaci historii zobaczą wiele zabytków. Powiat leborski jest również rajem dla wędkarzy i profesjonalistów sportów wodnych. A wszystko to w otoczeniu przepięknej, nie skażonej gospodarką człowieka przyrody, gdzie fantastyczne plenery znajdują fotograficy oraz malarze.  Dla miłośników żeglarstwa przygotowano port jachtowy, który przyjmie i zapewni pełną obsługę 120 jednostkom różnych klas.

Na wszystkich przyjezdnych czeka dobrze przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna, które spełnią wymagania każdego. Mieszkańcy gmin wiejskich oferują bogatą ofertę  gospodarstw agroturystycznych.
Do atrakcji  należą także imprezy kulturalne i sportowe które wzbogacają pobyt turystów. Największym powodzeniem cieszą się: Lęborskie Dni Jakubowe, Smaki Średniowiecza, Turniej Artylerzystów, Święto Łeby, Festiwal Pomuchla, Międzynarodowy Maraton Ekologiczny im. Tomasza Hopfera, i wiele innych.

  • GIWK