Metropolitalne wiadomości

aktualności

W trosce o czyste powietrze – co możemy zrobić tu i teraz

Nasze codzienne zachowania i nawyki wpływają na najbliższe otoczenie i zdrowie ludzi, z którymi żyjemy. Poprawa jakości powietrza to wspólna sprawa, ważna dla wszystkich mieszkańców metropolii. Jednym z czynników powodujących trujący smog jest niska emisja – „niska”, bo powstaje na wysokości do 40 metrów. Większość szkodliwych substancji wydobywa się bowiem przez kominy z domów jedno- i wielorodzinnych.

Fundacja ARMAAG, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, prowadzi kampanię promującą dobre, odpowiedzialne zachowania. Kampanii przyświeca hasło:

Zmień złe nawyki na zdrowe praktyki.

Spoty wideo zawierają praktyczne porady dla mieszkańców: jak ogrzewać mieszkanie, pozbywać się odpadów, korzystać z transportu miejskiego w sposób odpowiedzialny, modernizować budynki jednorodzinne, ograniczać zużycie energii i płacić mniejsze rachunki za prąd.

Zobacz 6 spotów edukacyjnych na temat walki z niską emisją: https://www.youtube.com/watch?v=g8f0uWgshRM

Fundacja Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej została założona w 1993 roku przez gminy Gdańsk, Gdynię, Sopot i Tczew oraz spółkę Nederpol. Celem, jaki przyświecał założycielom, było stworzenie systemu do monitorowania jakości powietrza. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot współpracuje z ARMAAG przy sporządzaniu dokumentów merytorycznych, potrzebnych do realizacji metropolitalnych projektów dla środowiska.

Nasza metropolia od lat wciela w życie duże projekty środowiskowe, takie jak ekologiczny transport, termomodernizacja budynków i rozbudowa sieci ciepłowniczej – z korzyścią dla mieszkańców 49 miast i gmin wchodzących w skład Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.