Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Aktualności

Przedstawiamy raport pt. "Zachowania transportowe mieszkańców OMGGS". W październiku po raz pierwszy w historii Obszaru Metropolitalnego przeprowadzone zostało badanie zachowań transportowych mieszkańców. Jest to największe z dotychczas realizowanych w metropolii badań! Wszystko po to aby polepszyć metropolitalny transport i podwyższyć jakość życia mieszkańców.

- W badaniu zapytaliśmy mieszkańców Metropolii m.in. o to ile i jakich pojazdów posiadają w swoich domach, jakie są cele ich podróży. Chcieliśmy dowiedzieć się jak wyglądają codzienne i weekendowe podróże – jakim środkiem transportu się poruszają i ile czasu im to zajmuje. Interesowało nas też to co skłania mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej, ale też dlaczego wybierają samochód, czego obawiają się w swoich podróżach – mówi Karolina Orcholska, koordynator ds. transportu i mobilności OMGGS.

W badaniu internetowym udział wzięło 5000 mieszkańców metropolii. Z raportem można zapoznać się tutaj

- Zespół pracujący nad SUMPem dla OMGGS wykorzysta wynik tego badania jako jedno z wielu źródeł wiedzy o tym jak poruszają mieszkańcy. Analizując przedstawione wyniki badań trzeba pamiętać, że nie jest ono w pełni reprezentatywne (występuje nadreprezentacja mieszkańców miast a niedoszacowane są grupy wiekowe do 18 roku życia oraz powyżej 50 roku życia). Badanie to może więc służyć jedynie jako pomocnicza analiza zachowania transportowych respondentów, ale nie może być traktowane jako bezpośrednie źródło wiedzy o tym jak poruszają się mieszkańcy metropolii-  mówi Karolina Orcholska, koordynator ds. transportu i mobilności OMGGS.

 

 

Metropolia (zdalnie) pracuje nad mobilnością

  • GIWK