Kim jesteśmy?

Miasto i gmina Żukowo

Mieszkańcy: 40 837
Powierzchnia: 164 km2
Wydatki na mieszkańca: 5 280,43 zł
Strona www: www.zukowo.pl
Władze:
Wojciech KankowskiBurmistrz Miasta i Gminy Witold SzmidtkePrzewodniczący Rady Miejskiej

Żukowo położone jest z jednej strony na terenie malowniczego Pojezierza Kaszubskiego, a z drugiej stanowi część centrum metropolii. Piękne krajobrazy, unikatowość kaszubskiej kultury i tradycyjny haft kaszubski – to tradycyjne cechy tego 800-letniego miasta. Obecnie, dzięki przedsiębiorczości mieszkańców oraz bezpośredniej bliskości Miasta Gdańska, Żukowo przechodzi w dynamiczny okres rozwoju.

Żukowo może poszczycić się bogatą historią. Za datę założenia miejscowości przyjmuje się rok 1212, w którym to spisano ufundowanie przez księcia pomorskiego Mściwoja I budowy klasztoru norbertanek. To w nim narodziła się tradycja mająca szczególne znaczenie dla kultury kaszubskiej. Siostry norbertanki stworzyły wzornictwo szkoły żukowskiej haftu kaszubskiego, które cechuje się pewnym ubóstwem doboru i delikatnym wycieniowaniem kolorystyki – nawiązując tym samym do ubogiego życia w zakonie. Obecnie ten oryginalny, piękny ornament stanowi wizytówkę Gminy Żukowo, a sama miejscowość promowana jest jako „kolebka haftu kaszubskiego”. W związku z tym, w Żukowie można odwiedzić liczne wystawy i ekspozycje prezentujące tradycyjny haft, który znalazł swoje miejsce również w herbie tego miasta.

Położenie gminy, w bezpośrednim sąsiedztwie z Gdańskiem, sprzyja dynamice społeczno-gospodarczego rozwoju gminy i czyni z Żukowa swoistą bramę do centrum Metropolii Gdańskiej. To korzystne dla gospodarki położenie sprawiało jednak wiele kłopotu mieszkańcom gminy, dla których udręką były częste korki drogowe, zwłaszcza w centrum Żukowa. Sytuację poprawiły oddane w 2012 roku wielkie inwestycje drogowe: dokończenie Trasy W-Z (łączącej centrum Gdańska z obwodnicą), budowa węzła Karczemki (największego w północnej Polsce węzła drogowego), a w pewnym stopniu także oddanie do użytku 18-kilometrowej Obwodnicy Południowej (Kolbudy - Pruszcz Gdański - Cedry Wielkie). W gminie Żukowo w przyszłości zaczynać ma się także tzw. obwodnica metropolitalna, której przebieg po latach dyskusji i negocjacji ustalony został przez rząd w 2012 roku. Zakłada się że inwestycja ta przyczyni się do poprawy sytuacji mieszkańców, rozwinie gospodarczo miasto, a także pozwoli szybko i bezpiecznie przemieścić się w kierunku Warszawy, czy też Półwyspu Helskiego.

Urozmaicona rzeźba terenu oraz malownicze rzeki i jeziora tworzą piękny krajobraz gminy. Do wyjątkowych atrakcji turystycznych należy zaliczyć klasztor oraz kościół ponorbertański w Żukowie. Obok niego do dziś funkcjonuje przyklasztorny, zabytkowy młyn i piekarnia. Miłośników architektury z pewnością zainteresuje Kościół św. Jana z XVII wieku i cmentarna kaplica barokowa z XVIII wieku. W centrum Żukowa, coraz większą polularnością zwiedzających cieszy się największa w Polsce galeria samochodów marki Volkswagen w miejscowości Pępowo. W oddali od miasta, nad rzeką Słupiną zobaczyć można piękny, zabytkowy most kolejowy z 1927 roku.

Żukowo stwarza dobre warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, szczególnie firmom rodzinnym. Gmina posiada stałą rezerwę uzbrojonych terenów przeznaczonych pod rozwój przedsiębiorczości i budownictwa mieszkaniowego. Dodatkowym atutem jest wspomniana już dostępność komunikacyjna. W 2009 roku Żukowo otrzymało tytuł „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji” – wyróżnienie potwierdzające dbałość władz o interesy społeczności lokalnej, oraz o stwarzanie jak najlepszych warunków do rozwoju gospodarczego i inwestycyjnego.

  • GIWK