Kim jesteśmy?

Miasto Puck

Mieszkańcy: 11 241
Powierzchnia: 5 km2
Wydatki na mieszkańca: 5 450,38 zł
Strona www: www.miasto.puck.pl
Władze:
Hanna PruchniewskaBurmistrz Miasta Piotr KozakiewiczPrzewodniczący Rady Miasta

Miasto Puck to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast nad Zatoką Gdańską. Ta kaszubska miejscowość łączy w sobie atuty nadmorskiego kurortu oraz miasta z wyraźną tożsamością i bogatą historią. Puck jest najstarszym portem słowiańskim nad wodami Bałtyku, historyczną bazą floty królewskiej i miejscem zaślubin Polski z morzem.

Historia miasta sięga średniowiecza, kiedy to pełnił funkcję największego, bałtyckiego portu słowiańskiego, którego początki sięgają VII wieku. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, u brzegów Miasta Puck funkcjonuje potężne, 12-hektarowe stanowisko archeologiczne, które bada podwodne znaleziska pamiętające dawne czasy. Do tej pory znaleziono pięć wraków średniowiecznych łodzi. Kolejną z ciekawostek historycznych jest siedziba w tym mieście grodu książąt wschodniopomorskich, która przeszła później we władanie Krzyżaków. Kiedy wreszcie Puck włączono do Prus Królewskich (będących od 1569 częścią Korony) znajdowało się tam miejsce skupiające wszystkie najważniejsze urzędy w regionie (m.in. sądy, starostwo, sejmiki szlacheckie).

Za czasów panowania Wazów Puck był twierdzą i bazą floty polskiej. Stacjonowali tu Kaprzy Królewscy, którzy byli postrachem żeglarzy na Bałtyku i Morzu Północnym. Była to pierwsza polska „marynarka wojenna”.

Obecnie Puck najczęściej kojarzony jest z miejscem symbolicznych zaślubin Polski z morzem, których w 1920 roku dokonał generał Józef Haller. Zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, w celu pokojowego i planowego odzyskania Pomorza, utworzono Front Pomorski, którym Józef Haller dowodził. W ramach przyłączenia odebranych Polsce w trakcie rozbiorów ziem, wrzucił on do morza podarowany przez gdańską Polonię platynowy pierścień, czym to dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. Do dziś co roku w dniu 10 lutego odbywają się w Pucku uroczystości państwowe upamiętniające to wydarzenie, w porcie rybackim podziwiać można zaś postument z popiersiem generała Hallera.

Walory kulturowe, przyrodnicze i turystyczne tego kaszubskiego miasteczka nad wodami Zatoki Puckiej sprawiają, że jest to miasto chętnie odwiedzane przez turystów, którzy przyjeżdżają tu po zdrowie i wypoczynek. Swoim klimatem i niepowtarzalną atmosferą przyciąga zwłaszcza Stare Miasto z zachowanym średniowiecznym układem ulic i zabytkowym ratuszem zlokalizowanym przy Starym Rynku. W sezonie letnim południowa część rynku jest miejscem plenerowych imprez kulturalno-rozrywkowych. Po przeciwnej stronie znajduje się zaś jeden z budynków Muzeum Ziemi Puckiej ze stałą ekspozycją archeologiczną - wnętrzem kamienicy mieszczańskiej oraz wystawami czasowymi. Warto zobaczyć również gotycką farę, czyli kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Ta ceglana budowla, która powstała między XIII a XV wiekiem, jest najstarszym i najistotniejszym obiektem zabytkowym w Pucku.

Amatorzy żeglarstwa mogą skorzystać z walorów Zatoki Puckiej, na której co roku odbywają się liczne imprezy sportowe, takie jak: regaty czy zajęcia lekcyjne ukierunkowane na żeglarską przygodę oraz edukację morską i ekologiczną (zielone i niebieskie szkoły), skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Zarówno miłośnicy żagli, pływania jak i windsurfingu, mają nieograniczone możliwości korzystania z jednego z najlepszych akwenów wodnych na Bałtyku z nowoczesnym portem jachtowym. Pucki Harcerski Ośrodek Morski (HOM) oferuje bazę żywieniowo-noclegową i czynny jest przez cały rok. HOM jest ukierunkowany głownie na edukację morską i ekologiczną. Ośrodek posiada uprawnienia do przeprowadzania kursów i wydawania patentów - uprawnień w zakresie żeglarstwa i sportów motorowodnych. Dla mniej wprawionych żeglarzy dostępne są wycieczki jachtami po Zatoce Puckiej.

Warto dodać, że Miasto Puck jest laureatem nagrody „Gmina fair play”. Do największych firm działających na terenie Pucka należy zaliczyć: Zakłady Mechaniczne „Amex”, fabrykę maszyn Pomech, Eko-Celkon oraz fabrykę artykułów spożywczych Dagoma. Praktycznie cały obszar gminy (96% powierzchni) objęty jest miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

  • GIWK