Kim jesteśmy?

Miasto Tczew

Mieszkańcy: 59 951
Powierzchnia: 22 km2
Wydatki na mieszkańca: 4 459,29 zł
Strona www: www.wrotatczewa.pl
Władze:
Mirosław PobłockiPrezydent Miasta Zenon DrewaPrzewodniczący Rady Miejskiej

Tczew, położony jest nad Wisłą, to największe miasto Kociewia. Poprzez rzekę otwarte jest na Żuławy, co wiąże miasto z przestrzenią obszaru metropolitalnego. Tczew jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu i obecnie drugim największym miastem należącym do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Od stuleci Tczew znajduje się na przecięciu szlaków handlowych biegnących z południa na północ ku Bałtykowi (Szlak Bursztynowy) oraz z zachodu na wschód. Ten kierunek zyskał na znaczeniu w połowie XIX w. po powstaniu linii kolejowej łączącej Berlin z Królewcem – stolicą ówczesnej prowincji Prusy Wschodnie. Obecnie szlak północ- południe stał się bardziej drożny, dzięki powstaniu autostrady A1, która znacznie skraca dotychczasowy czas podróży.

Pierwsza wzmianka źródłowa o osadzie Trsow kojarzona z Tczewem pochodzi z 1198 roku. Tczew to także miasto najstarszej na ziemiach polskich rady miejskiej - rajców miejskich wspomina się w dokumentach już w 1258 r., a więc dwa lata przed lokacją miasta, której dokonał książę Sambor II.

Oprócz bogatej historii posiada liczne zabytki, cenne nie tylko dla mieszkańców, ale również w skali ogólnoświatowej. Zabytkowe mosty nad Wisłą, fragmenty murów obronnych, układ lokacyjny Starego Miasta, wiatrak holenderski (pięcioramienny), okazałe kościoły, a także park miejski wraz z amfiteatrem są elementami, które na stałe wpisały się do tczewskiego krajobrazu. Szczególny, ze względu na zastosowane podczas jego budowy rozwiązania techniczno-konstrukcyjne, jest tczewski most drogowy. Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne uznało go za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej (na tej samej liście jest m.in. paryska wieża Eiffla).

Miasto leży niedaleko ważnych korytarzy transportowych: linii kolejowej Gdynia – Warszawa oraz dróg krajowych. Do Tczewa kursuje także Szybka Kolej Miejska. Miasto leży w niewielkiej odległości od miast i obiektów zabytkowych o międzynarodowej i regionalnej randze (Gdańsk, Malbork, Gniew, Pelplin, Kwidzyn).

Dobrze rozwinięta i sprawna infrastruktura, znajduje swoje odbicie w powiązaniach kooperacyjnych z centrum metropolii gdańskiej w zakresie produkcji, logistyki, usług oraz rynku pracy. Tczew intensywnie się rozwija. Oprócz dogodnych warunków podstawą do dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw jest także sprawna infrastruktura komunalna. Do największych firm, działających na terenie Tczewa należą: firma „Koral”, Eaton Truck Components Sp. z o.o., Apator Metrix S.A., Zakład Energetyki Cieplnej Tczew, Vogel & Noot Packaging Polska Spółka Akcyjna, Flextronics International Poland Sp. z o.o., Multipackaging Solutions Sp. z o.o., Gemalto Sp. z o.o., PanLink Sp. z o.o., Press Glass S.A., Tapflo Sp. z o.o., Vetrex Sp. z o.o., czy też Metrix Metal Sp. z o.o. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna stała się kołem zamachowym dla lokalnej przedsiębiorczości, stwarzając szerokie możliwości w sektorze współpracy biznesowej.

Miasto stanowi silny ośrodek obsługi mieszkańców i gospodarki południowo - wschodniej części województwa pomorskiego: obsługi mieszkańców okolicznych gmin, w tym wchodzących w skład powiatu. W Tczewie funkcjonuje jedyny w powiecie tczewskim inkubator przedsiębiorczości. Projekt ma za zadanie stymulować rozwój przedsiębiorczości poprzez tworzenie i ułatwianie prowadzenia lub rozwijania działalności gospodarczej.

  • GIWK