Metropolitalne wiadomości

aktualności

Za nami konferencja „Kultura włącza” i debata z ekspertami

W tym roku 5 października był dla nas prawdziwym świętem kultury! Równolegle obok kongresu Smart Metropolia odbyła się konferencja „Kultura włącza”, a zaraz po niej w gdańskiej Montowni - uroczysta gala, którą otworzyła debata z udziałem ekspertów. Oba wydarzenia były częścią projektu dla bibliotek i domów kultury, które chcą profesjonalizować się w działaniach włączających, poszerzać dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, migrantów oraz młodzieży i seniorów.

Na zdjęciach: uczestnicy konferencji „Kultura włącza”

Konferencję „Kultura włącza” zorganizowaliśmy z myślą o menedżerach i kadrze kultury oraz wydziałach kultury - zorientowanych na przyszłość, interesujących się trendami, innowacjami i nowymi strategiami rozwoju w swoich instytucjach.

W Amber Expo z udziałem ekspertów/ekspertek i praktyków/praktyczek rozmawialiśmy o trendach na inkluzję w kulturze, a także o tym, jak rozwijać instytucję w oparciu o odważne pomysły i innowacje. Poświęciliśmy uwagę instytucjom, które zaczynają kreować swój wizerunek wokół działań społecznie odpowiedzialnych i podpowiadaliśmy, jak dobrze rozpoznać praktyki, które przynoszą korzyść.

W programie konferencji była o mowa o metodach, narzędziach i doświadczeniu pracy w obszarze kultury specjalisty ds. marketingu, specjalistek ds. zarządzania innowacją, a także o pracy rozwojowej z zespołami. Uwagę poświęcono instytucjom, które zaczynają kreować swój wizerunek wokół działań społecznie odpowiedzialnych. Rozmawialiśmy o tym, jak rozpoznać praktyki, które przynoszą korzyść.

Na zdjęciach: prelegenci podczas konferencji „Kultura włącza”

Wystąpienia podzielono na 2 sesje: o autentyczności i przyszłości. W części „Autentyczność” dr inż. Jacek Kotarbiński omówił przykłady marek społecznie odpowiedzialnych w kulturze oraz trendy na inkluzję. Zapowiedział także publikację o testowaniu powstałych w projekcie „Kultura włącza” wydarzeń włączających w bibliotekach.

W sesji „Przyszłość” Anna Wróblewska (CEO Metaphor, Collegium Da Vinci - www.cdv.pl) pokazała, jak planować innowacje dzięki zarządzaniu strategicznemu w instytucjach kultury, a Ula Buyuly (Artist in Bloom) omówiła konkretne przykłady narzędzi pracy z zespołem, odkrywania talentów i planowania przyszłości w instytucjach kultury.

Prezentacje do pobrania:

 

Na zdjęciach: debata „Metropolia włącza”

Tego samego dnia, podczas gali rozdania nagród Smart Metropolia, odbyła się debata „Metropolia włącza”. W rozmowie wzięli udział: Mariusz Waras (jeden z najważniejszych światowych twórców street-artu, kurator festiwalu Dictator Art Masters), Alicja Jabłonowska (CEO 100cznia), Grzegorz Kwiatkowski (polski poeta oraz gitarzysta i wokalista), Paweł Nowak (pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie).

 

 

„Kultura włącza”. Więcej dostępnych instytucji kultury w metropolii

Projekt „Kultura włącza” ma na celu niwelowanie barier w dostępie do kultury dla młodzieży, seniorów, imigrantów oraz osób z niepełnosprawnością. Z myślą o równym dostępie do oferty kulturalnej projekt dla kadry kultury realizowany jest w partnerstwie z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.

102 tys. euro (prawie 500 tys. zł) - to środki na projekt, które Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot pozyskał z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

 

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

  • GIWK