Kim jesteśmy?

Gmina Cedry Wielkie

Mieszkańcy: 6 924
Powierzchnia: 124 km2
Wydatki na mieszkańca: 4 438 zł
Strona www: www.cedry-wielkie.pl
Władze:
Janusz GolińskiWójt Bożena DaszewskaPrzewodnicząca Rady Gminy

Gmina Cedry Wielkie w całości położona jest na terenie Żuław Gdańskich i jest obecnie najmłodszym fragmentem lądu w Polsce. Jeszcze kilka tysięcy lat temu była tutaj zatoka morska, która stopniowo wypełniła się osadami rzecznymi. W ostatnich latach na terenie gminy dynamicznie rozwija się infrastruktura oraz usługi agroturystyczne.

Osadnictwo na terenie Żuław bardzo intensywnie zaczęło rozwijać się w XIII wieku, kiedy to na tereny gminy Cedry Wielkie sprowadzono osadników z Niemiec, Holandii oraz Fryzji. Wtedy też zaczęto osuszanie podmokłych terenów Żuław oraz zbudowano skomplikowany system hydrotechniczny, który zmodernizowany przetrwał na tych terenach do dziś.

Przez gminę przebiegają dwa szlaki turystyczne – szlak domów podcieniowych, o długości 20 km, wiodący przez Koszwały, Miłocin, Trutnowy, Osice, Steblewo, Koźliny oraz szlak wiodący dawnymi szlakami menonitów, o długości 34 km i prowadzący przez Motławę, Olszynkę, Krupiec, Mokry Dwór, Wiślinę, Lędowo, Wróblewo, Wocławy, Miłocin, Trutnów, Cedry Wielkie, Leszków i Kiezmark. Do najważniejszych zabytków gminy należą: domy podcieniowe w Koszwałach, Trutnowach oraz przepiękne kościoły w Kiezmarku, Trutnowach i Cedrach Wielkich.

Ostatnie lata to dla gminy okres dynamicznego rozwoju. Władze gminy doprowadziły do modernizacji infrastruktury komunalnej: powstały nowe wodociągi, kanalizacja oraz oczyszczalnia ścieków. Do najprężniej rozwijających się dziedzin przemysłu należą dziś branża usługowa i usługowo-przemysłowa. Wybudowana niedawno obwodnica południowa Gdańska, która przechodzi przez gminę, droga krajowa E7, oraz droga ekspresowa S7, sprawiają, że gmina Cedry Wielkie jest bardzo dobrze skomunikowana z miastami ościennymi. Dogodność dojazdu, położenie w pobliżu Gdańska, Pruszcza Gdańskiego jak i szybko dostępnego Tczewa, a także spokój i kontakt z przyrodą sprawiają, że osiedla się tu coraz więcej nowych mieszkańców.