Kim jesteśmy?

Gmina Chmielno

Mieszkańcy: 7 805
Powierzchnia: 79 km2
Wydatki na mieszkańca: 5 863,34 zł
Strona www: www.chmielno.pl
Władze:
Michał MelibrudaWójt Gminy Stanisław KlimowiczPrzewodniczący Rady Gminy

Gmina Chmielno jest najmniejszą gminą powiatu kartuskiego. Niemalże cały obszar gminy znajduje się w granicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jej podstawowym atutem są przepiękne, malownicze krajobrazy, dzięki którym uznana została za najbardziej atrakcyjną miejscowość regionu.

Intensywnie rozwija się tu turystyka, czemu sprzyjają atrakcyjne trasy rowerowe, prowadzące przez najciekawsze miejscowości gminy. Fani aktywnego wypoczynku i sportów wodnych, mają do dyspozycji piękne tereny, które oferują możliwość uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa, czy też surfingu. Czyste jeziora oraz spokojna okolica zachęcają do przybycia nad ich brzegi również wielu wędkarzy.

Funkcją wiodącą w lokalnej gospodarce gminy jest rolnictwo ze znacznym udziałem turystyki i rekreacji. W Chmielnie nie brakuje atrakcji również w okresie zimowym: dzięki mikroklimatowi pokrywa śnieżna jest tu obfitsza i dłużej się utrzymuje aniżeli w nisko położonych regionach Kaszub, co pozwala na uprawianie również sportów zimowych.

Ciekawym miejscem z punktu widzenia folklorystyczno-historycznego jest Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, w którym można przyjrzeć się z bliska pracy garncarza, a także spróbować swoich sił podczas tworzenia glinianych naczyń. Warto odwiedzić również stację kolejową w Miechucinie, kościół parafialny św. Piotra i Pawła z 1845 roku oraz grodzisko – pozostałość kasztelańskiego grodu z X-XIII wieku.

W gminie dobrze rozwinięta jest infrastruktura drogowa i turystyczna
z licznymi publicznymi plażami, placami zabaw i bazą noclegową. Władze gminy przejawia dużą troskę o ochronę środowiska, co potwierdzają duży stopień skanalizowania i nowoczesna oczyszczalnia ścieków.

  • GIWK