Kim jesteśmy?

Gmina Gniewino

Mieszkańcy: 7 436
Powierzchnia: 176 km2
Wydatki na mieszkańca: 6 410,40 zł
Strona www: www.gniewino.pl
Władze:
Zbigniew WalczakWójt Gminy Judyta SmulewiczPrzewodnicząca Rady Gminy

Gmina Gniewino jest niedużą, ale jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gmin Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Równocześnie jest swoistym zagłębiem energetycznym metropolii. Do tego, podczas Mistrzostw UEFA EURO 2012™ to tu trenowali i odpoczywali obecni mistrzowie Europy i Świata w piłce nożnej - Hiszpanie.

W Gniewinie znajdują się zarówno największa w Polsce elektrownia wodna, jak i nowatorskie elektrownie wiatrowe usytuowane wokół licznych jezior i akwenów wodnych. Nowoczesny gniewiński kompleks sportowy wokół Hotelu „Mistral Sport" był zaś centrum pobytowym reprezentacji Hiszpanii podczas mistrzostw piłkarskich UEFA EURO 2012™.

Na terenie gminy Gniewino istnieje 30-hektarowy obszar Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - powstałej w celu efektywnego wykorzystania istniejącej infrastruktury i tworzenia nowych miejsc pracy - w której inwestorzy korzystają z systemu zwolnień podatkowych. Do najważniejszych podmiotów gospodarczych w gminie Gniewino zaliczają się: Elektrownia Wodna Żarnowiec, zakład przetwórstwa rybnego King Oscar, (wytwarzający 35% krajowej produkcji konserw rybnych), RIELA - zakład produkujący maszyny rolnicze, AGRO-FISH - zakład zajmujący się przetwórstwem mączki rybnej, stolarnia „FEDDE", a także działająca w Perlinie Mleczarnia "Śnieżka."

Wyjątkowo atrakcyjnym krajobrazowo obszarem są tereny okolicznych jezior i rzek, szczególnie Jeziora Żarnowieckiego, uchodzącego za jedno z najpiękniejszych jezior w okolicy. Warto dodać, że w związku z bliskością elektrowni jezioro nie jest objęte strefą ciszy, co czyni je doskonałym miejscem do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, w tym sportów ekstremalnych, jak pływanie na skuterach wodnych, motorówkach, paralotniarstwo etc. Jezioro jest do tego systematycznie zarybiane!

Jezioro Żarnowieckie pełni również rolę zbiornika dolnego dla największej w Polsce elektrowni wodnej, uruchomionej w 1983 roku, której górny zbiornik mieści się we wsi Kolkowo. To na tym terenie planowano również uruchomienie pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Elektrownia „Żarnowiec” docelowo miała składać się z czterech bloków energetycznych o łącznej mocy ok. 1600 MW. Budowa realizowana była w latach 1982–1990, jednakże nie została ukończona.

Spośród atrakcji dziedzictwa kulturowego wartym odwiedzenia miejscem jest zaś Skansen w Nadolu, prezentujący tradycyjną, XIX-wieczną zagrodę kaszubską.

Całkowicie nową kartę w historii Gniewina otworzyły jednak mistrzostwa UEFA EURO 2012. Dzięki wieloletnim staraniom władz gminy oraz inwestycjom lokalnych przedsiębiorców Gniewino uzyskało status oficjalnego Centrum Pobytowego EURO 2012, a następnie zostało wybrane przez drużynę Hiszpanów. Piłkarze „La Furia Roja” przygotowywali się tutaj do meczów grupowych, ćwierćfinału i półfinału. Po mistrzostwach Gniewino ochrzczone zostało przez hiszpańskie media imieniem „El Pueblo de la Furia” – czyli wioską furii – ich wioską!

  • GIWK