Kim jesteśmy?

Gmina Luzino

Mieszkańcy: 16 539
Powierzchnia: 111 km2
Wydatki na mieszkańca: 6 756,70 zł
Strona www: luzino.eu
Władze:
Jarosław WejerWójt Gminy Teodor Bartłomiej FormelaPrzewodniczący Rady Gminy

Gmina Luzino położona jest w północnej części województwa pomorskiego. Wchodzi w skład powiatu wejherowskiego. Miejscowość Luzino jest jedną z największych wsi w województwie pomorskim, a także jedną z większych w Polsce. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 6, ponadto mieści się tutaj stacja kolejowa.

Na terenie Gminy Luzino występują duże kompleksy leśne oraz specyficzny mikroklimat. Gmina posiada szereg atrakcji turystycznych min. zabytkową zabudowę ul. Kościelnej, barokową kapliczkę, kościół św. Wawrzyńca, były kościół protestancki na wzgórzu „Kukówka”, w którym obecnie mieści się biblioteka, park dendrologiczny „Arboretum”.

Na terenie gminy znajduje się także nowoczesna Hala Widowiskowo – Sportowa, która posiada bogatą ofertę sportową i artystyczną dla różnych grup wiekowych. W Gminie Luzino tradycja przeplata się ze współczesnością. Co roku organizowane są tutaj liczne wydarzenia plenerowe, nawiązujące do dawnych obrzędów kaszubskich: dożynki, sobótki oraz pomorski festiwal piosenki kaszubskiej i letnie koncerty. Gromadzą one zawsze liczną widownię. Najbardziej widowiskowy jest przejazd korowodu dożynkowego ulicami Luzina, połączony z biciem rekordu świata, odbywający się zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia.

  • GIWK