Kim jesteśmy?

Gmina Pruszcz Gdański

Mieszkańcy: 31 321
Powierzchnia: 144 km2
Wydatki na mieszkańca: 5 170,05 zł
Strona www: www.pruszczgdanski.pl
Władze:
Magdalena KołodziejczakWójt Gminy Marek KowalskiPrzewodniczący Rady Gminy

Gmina Pruszcz Gdański leży na terenie dwóch krain geograficznych – Żuław Wiślanych oraz Pojezierza Kaszubskiego. Tutejsze gospodarstwa i hotele stanowią bazę wypadową do Gdańska, Malborka, a także okolicznych miejscowości. Oprócz dobrej bazy turystycznej gmina zachwyca pięknem żuławskich krajobrazów.

Przez gminę przebiega autostrada A1, drogi krajowe nr 91 i 7, obwodnica Trójmiasta oraz linia kolejowa północ–południe, co doskonale łączy ją z resztą obszaru metropolitalnego. Nie bez znaczenia jest bliskość portów morskich Gdańska i Gdyni oraz portu lotniczego w Gdańsku–Rębiechowie. Samorząd sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości, czego dowodem jest dynamiczny wzrost liczby podmiotów gospodarczych na terenie gminy.

Podstawą gospodarki gminy jest rolnictwo, na drugim miejscu znajduje się przemysł i usługi. Położenie w sąsiedztwie metropolii sprawia, że coraz więcej firm lokuje swoje siedziby w gminie Pruszcz Gdański. Do największych firm znajdujących się na jej terenie należą: DGT sp. z o.o., Komers International, Makro Cash and Carry, PPHU Galeon, Tan Viet International. Decydują o tym przede wszystkim dobre skomunikowanie z głównymi miastami i miejscowościami metropolii, które ułatwia transport i zaopatrywanie aglomeracji, a także fakt, iż gmina posiada rozwiniętą infrastrukturę techniczną, w tym wodociągową i kanalizacyjną oraz sprawny system telekomunikacyjny.

Gmina Pruszcz Gdański zaprasza wszystkich do przepięknie zrewitalizowanych parków podworskich: w Arciszewie, Rekcinie, Będzieszynie i Wojanowie. Tworzą one wyjątkowy szlak, który można pokonać rowerem (miejscowości dzieli po kilka kilometrów). W sezonie gminę warto zobaczyć z perspektywy wody, korzystając ze szlaków kajakowych na Raduni (część wyżynna gminy) i na Motławie (część żuławska). W letnich miesiącach można korzystać z bogatej infrastruktury rozbudowanej stanicy żeglarskiej w Wiślince (Żuławy) oraz centrum rekreacji z przystanią kajakową i zapleczem sportowym w Juszkowie (Wyżyny).

  • GIWK