Kim jesteśmy?

Gmina Pruszcz Gdański

Mieszkańcy: 28 001
Powierzchnia: 144 km2
Wydatki na mieszkańca: 4 182 zł
Strona www: www.pruszczgdanski.pl
Władze:
Magdalena KołodziejczakWójt Gminy Marek KowalskiPrzewodniczący Rady Gminy

Gmina Pruszcz Gdański leży na terenie dwóch krain geograficznych – Żuław Wiślanych oraz Pojezierza Kaszubskiego. Tutejsze gospodarstwa i hotele stanowią bazę wypadową do Gdańska, Malborka, a także okolicznych miejscowości. Oprócz dobrej bazy turystycznej gmina zachwyca pięknem żuławskich krajobrazów.

Mimo wysokiego zurbanizowania, jest tu też wiele terenów, gdzie można podziwiać piękno przyrody i atrakcyjne kulturowo miejsca. Jednym z nich jest zespół pałacowo-dworski z końca XIX wieku w Rusocinie, warto zobaczyć także Kościół św. Mikołaja w Łęgowie oraz zabytkowe elektrownie wodne w Straszynie.

Przez gminę przebiega autostrada A1, drogi krajowe nr 91 i 7, obwodnica Trójmiasta oraz linia kolejowa północ–południe, co doskonale łączy ją z resztą obszaru metropolitalnego. Nie bez znaczenia jest bliskość portów morskich Gdańska i Gdyni oraz portu lotniczego w Gdańsku–Rębiechowie. Samorząd sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości, czego dowodem jest dynamiczny wzrost liczby podmiotów gospodarczych na terenie gminy.

Podstawą gospodarki gminy jest rolnictwo, na drugim miejscu znajduje się przemysł i usługi. Położenie w sąsiedztwie metropolii sprawia, że coraz więcej firm lokuje swoje siedziby w gminie Pruszcz Gdański. Do największych firm znajdujących się na jej terenie należą: DGT sp. z o.o., Komers International, Makro Cash and Carry, PPHU Galeon, Tan Viet International. Decydują o tym przede wszystkim dobre skomunikowanie z głównymi miastami i miejscowościami metropolii, które ułatwia transport i zaopatrywanie aglomeracji, a także fakt, iż gmina posiada rozwiniętą infrastrukturę techniczną, w tym wodociągową i kanalizacyjną oraz sprawny system telekomunikacyjny.