Kim jesteśmy?

Gmina Przodkowo

Mieszkańcy: 9 663
Powierzchnia: 85 km2
Wydatki na mieszkańca: 6 401,51 zł
Strona www: www.przodkowo.pl
Władze:
Andrzej WyrzykowskiWójt Gminy Dariusz ToporekPrzewodniczący Rady Gminy

Położona na terenie Pojezierza Kaszubskiego gmina jest jedną z największych w powiecie kartuskim. Charakteryzuje się bogatą i różnorodną florą i fauną, przez co jest chętnie odwiedzana przez turystów.

Wieś Przodkowo – czyli stolica gminy – należy do jednych z największych w powiecie, a cała gmina jest z nią bardzo dobrze skomunikowana. Położona jest 25 km od centrum Gdańska i jedynie 14 km od międzynarodowego lotniska w Rębiechowie. Obecna nazwa wsi Przodkowo utrwaliła się ostatecznie w XIX wieku, choć wieści o samej wsi widnieją już w źródłach krzyżackich z XIV wieku.

Osoby lubiące aktywny wypoczynek, z pewnością znajdą wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Na terenie gminy znajduje się wiele urzekających jezior, nad którymi można wypocząć. Do największych z nich należą jeziora: Tuchomskie, Głębokie oraz Tuchlińskie.

We wsi Tokary znajduje się pole golfowe, na którym swoje umiejętności mogą ćwiczyć osoby mniej lub bardziej wprawione w tym sporcie. Piękne kaszubskie krajobrazy można podziwiać w ramach kilku szlaków pieszo-rowerowych, przebiegających przez gminę. Warto odwiedzić zabytkowe kościoły w Pomieczynie i Przodkowie.

Miejscem szczególnym, które powinno się zobaczyć są mogiły więźniów obozu koncentracyjnego „Stutthof” w miejscowości Pomieczyno.

  • GIWK