Kim jesteśmy?

Gmina Somonino

Mieszkańcy: 10 814
Powierzchnia: 112 km2
Wydatki na mieszkańca: 5 516,53 zł
Strona www: www.somonino.pl
Władze:
Marian KowalewskiWójt Gminy Andrzej SołtysekPrzewodniczący Rady Gminy

Gmina Somonino leży na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, u stóp wzniesień zwanych Wzgórzami Szymbarskimi. Liczne pagórki, wzgórza, pomniki przyrody, jeziora oraz doliny rzeczne na długo zapadają w pamięć tym, którzy odwiedzają miejscowości i zakątki gminy Somonino.

Przepływająca przez teren gminy rzeka Radunia zachęca do odwiedzania amatorów spływów kajakowych, a także wędkarzy. W Somoninie istnieją dobre warunki do rekreacji, stąd wypoczywa tam coraz więcej turystów. Przyciąga ich nie tylko piękno krajobrazu, ale także słynna kaszubska gościnność. Znajduje się tam wiele ośrodków wczasowych, kwater prywatnych oraz gospodarstw agroturystycznych. Nie brakuje tras rowerowych, wytyczonych szlaków nordic walking oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. Mieszkańcy zachęcają do przejażdżki bryczkami i wozami drabiniastymi, a zimą organizują kuligi zakończone biesiadą przy ognisku. Godnym polecenia są trasy rowerowe ”kamienne kręgi” i trasa „szlaku widmo”, stanowiące doskonałą alternatywę dla zatłoczonych ścieżek rowerowych w centrum metropolii.

Na terenie gminy znajduje się wiele obiektów wpisanych do rejestru zabytków województwa pomorskiego, takich jak Kamienne Kręgi w Trątkownicy (konstrukcje grobowe z I wieku p.n.e.), czy też zabytkowe kościoły w Goręczynie, Hopowie i Połęczynie.

  • GIWK