Kim jesteśmy?

Gmina Stężyca

Mieszkańcy: 10 664
Powierzchnia: 161 km2
Wydatki na mieszkańca: 6 878,95 zł
Strona www: www.gminastezyca.pl
Władze:
Tomasz BrzoskowskiWójt Gminy Stefan LiterskiPrzewodniczący Rady Gminy

Gmina Stężyca znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, charakteryzującego urozmaiconym krajobrazem oraz dużą liczbą jezior i rzek. Kilka z nich, położonych na terenie gminy wchodzi w skład tzw. Kółka Raduńskiego, które tworzy 14 połączonych ze sobą kanałami i rzekami jezior.

Położenie gminy i urozmaicony krajobraz zadecydowały o jej wizerunku kulturowym (mnogość jezior i lasów, ukształtowanie terenu). Obszar ten bogaty jest w liczne znaleziska archeologiczne, będące świadectwem licznego osadnictwa na tym terenie w prehistorii. Zachowały się również elementy średniowiecznej struktury osadniczej. Są to: grodziska, układy ruralistyczne osad i założeń folwarcznych oraz trakty komunikacyjne. Z obiektów architektonicznych ocalały liczne chaty, domy, obiekty usługowe i sakralne. Wszystkie to sprawia, że gmina nabrała z czasem turystycznego charakteru i kojarzona jest przede wszystkim z malowniczą krainą zwaną Szwajcarią Kaszubską.

Na turystów czeka tu wiele atrakcji, które latem związane są z wypoczynkiem nad brzegami pięknych jezior, a zimą – ze sportami zimowymi. Do dyspozycji miłośników zjazdów narciarskich pozostają zbocza Wieżycy z wyciągami orczykowymi, które to są czynne są w sezonie zimowym. Latem również warto wspiąć się na szczyt Wieżycy (329 m n.p.m.), która jest najwyższym punktem na całej rozległej Nizinie Europejskiej. Na samym jej czubku znajduje się wieża widokowa im. Jana Pawła II, z której można podziwiać niezapomniane widoki. W okresie letnim i nie tylko, można skorzystać z bazy noclegowej w ośrodkach wczasowych, pensjonatach, jak również w prywatnych kwaterach agroturystycznych i schronisku młodzieżowym w Szymbarku.

Atrakcją przyrodniczą jest Ogród Botaniczny w Gołubiu oraz zielona szkoła w Szymbarku, prowadząca całoroczną edukacje ekologiczną w ramach warsztatów terenowych dla młodzieży ze szkół podstawowych. Jednak jednym z najsłynniejszych kompleksów turystycznych, który przyciąga rocznie 600 000 turystów, jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, w którym znajduje się kilkanaście obiektów w całości wykonanych z drewna, przy użyciu różnych technologii. Ważnym miejscem jest tam Dom Sybiraka. Ten liczący ponad 240 lat drewniany budynek to dar od Polaków - zesłańców mieszkających na Syberii. Stanowi on piękne przypomnienie dla tutejszych, że na Syberii przez cały czas mieszkają ich rodacy, którzy marzą o powrocie do Ojczyzny. Znajduje się tam również popularny skansen, „dom do góry nogami” i 37-metrowa deska, która wpisana została na listę rekordów Guinnessa.

Główną gałęzią lokalnej gospodarki jest prężnie rozwijająca się turystyka, w tym agroturystyka oraz rolnictwo i gospodarka leśna. Ponad 60% obszaru gminy należy do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

  • GIWK