Kim jesteśmy?

Gmina Sulęczyno

Mieszkańcy: 5 547
Powierzchnia: 131 km2
Wydatki na mieszkańca: 6 314,66 zł
Strona www: www.suleczyno.pl
Władze:
Bernard GruczaWójt Gminy Kazimierz GlinieckiPrzewodniczący Rady Gminy

Gmina Sulęczyno rozciąga się nad doliną rzeki Słupii. Ta otoczona lasami kraina słynie z jezior, które zapewniają doskonałe miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne, szczególnie dla osób spragnionych ciszy i spokoju.

Gmina Sulęczyno kryje na swoim terenie wiele miejsc owianych tajemniczą aurą. Jednym z nich jest cmentarzysko Gotów z I/II wieku n.e., położone nad Jeziorem Długim. Nieco dalej, w Węsiorach zobaczyć można również kurhany i słynne kamienne kręgi.

Przy okazji zwiedzania powinno się zobaczyć neogotycki kościół w Sulęczynie z 1874 roku oraz zespół pałacowo-dworski z XVII wieku, będący niegdyś rezydencją rodu Heidensteinów (prawnika i doradcy króla Stefana Batorego) a następnie rodziny Łaszewskich, która miała w swoim posiadaniu również Sierakowice i Puzdrowo. Obecnie dwór ten pełni funkcję ośrodka wypoczynkowo – szkoleniowego.

Gmina słynie z organizacji muzycznych wydarzeń kulturalnych. Najsłynniejszym jest odbywający się od 1996 roku Festiwal „Jazz w Lesie”. To cykliczne wydarzenie plenerowe, odbywające się pod koniec lipca, przyciąga od lat wielu polskich i zagranicznych artystów jazzowych. Poza nim, odbywają się tam również Sulęczyńskie Spotkania Akordeonowe i koncerty z cyklu „Rock w Rok Sulęczyno”.

Na terenie Gawlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu znajduje się rezerwat przyrody Mechowiska Sulęczyńskie. Na jego obszarze zachowały się zbiorowiska torfowiskowe (obszary podmokłe, pokryte roślinami bagiennymi bądź bagienno-łąkowymi), a także stanowiska 228 gatunków roślin, z których 66 z nich podlega ochronie.

Ciekawostką jest symbolika herbu gminy nawiązująca do różnorodności i bogactwa terenu. Przedstawia on głowę gryfa, na tarczy o kolorach: żółtym, zielonym i niebieskim. Każdy z kolorów posiada znaczenie symboliczne: żółty oznacza słońce, zielony – lasy i wzgórza, niebieski natomiast symbolizuje jeziora i rzeki, w które obfituje gmina Sulęczyno.

  • GIWK