Kim jesteśmy?

Gmina Szemud

Mieszkańcy: 18 240
Powierzchnia: 177 km2
Wydatki na mieszkańca: 5 875,71 zł
Strona www: www.szemud.pl
Władze:
Ryszard KalkowskiWójt Gminy Aleksandra PerzPrzewodnicząca Rady Gminy

Gmina Szemud położona jest w centrum metropolii gdańskiej, przez co stanowi doskonałe zaplecze oraz miejsce wypoczynku dla aglomeracji trójmiejskiej. Staje się naturalnym rejonem rekreacyjnym, doskonałym miejscem do odpoczynku po pracy, na weekendy czy też wakacje.

Wschodnia część gminy, granicząca z Gdynią, staje się coraz bardziej popularna pod względem turystyczno-mieszkaniowym. W jej granice przeprowadzają się mieszkańcy z centrum metropolii, budują się nowe osiedla mieszkaniowe i letniskowe.

Gmina Szemud charakteryzuje się bogatym i nieskażonym środowiskiem przyrodniczym, malowniczymi krajobrazami z licznymi jeziorami i rzekami oraz brakiem przemysłu ciężkiego. Najciekawszymi zakątkami gminy są tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz obszar wokół jezior Kamień, Wysoka, Otalżyno i Marchowo, które stanowią zaplecze rekreacyjne i weekendowe dla mieszkańców metropolii. Wśród miejscowości, które ściągają coraz większą grupę mieszkańców aglomeracji miejskiej, należy wymienić Koleczkowo, Bojano, czy też Karczemki.

Mieszkańcy tych ziem są znani z kultywowania kultury, obyczajów i tradycji kaszubskich. Warto zapoznać się z repertuarem kaszubskiego zespołu regionalnego “Koleczkowianie”. Dzieje i kulturę ziemi szemudzkiej przybliży organizowany co roku Festyn Kaszubski w Warznie.

  • GIWK