Kim jesteśmy?

Gmina Trąbki Wielkie

Mieszkańcy: 11 006
Powierzchnia: 163 km2
Wydatki na mieszkańca: 4 152 zł
Strona www: www.trabkiw.ug.gov.pl
Władze:
Błażej KonkolWójt Gminy Zbigniew LeszczyńskiPrzewodniczący Rady Gminy

Gmina Trąbki Wielkie położona jest na Wyżynie Gdańskiej, przy drodze wiodącej z Gdańska do Starogardu Gdańskiego. Osoby wybierające się na wypoczynek odnajdą tu malownicze zakątki oraz oazę ciszy i spokoju.

Usytuowanie obszaru gminy na bogato zalesionym terenie obfitującym w rzeki i jeziora oraz bezpośrednia bliskość aglomeracji miejskich sprawia, że jest to rejon bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Najcenniejszym zabytkiem jest ceglany kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Trąbkach Wielkich z koronowanym obrazem Matki Bożej Trąbkowskiej. Na terenie przykościelnym znajdują się współcześnie wykonane: Droga Krzyżowa i Kapliczki Różańcowe.

Na obszarze gminy mieszkał i tworzył Zygmunt Bukowski – twórca ludowy, wybitny poeta i rzeźbiarz. W jego gospodarstwie znajduję się powołana przez niego Izba Regionalna, w której eksponowane są prace rzeźbiarskie oraz dawne sprzęty i narzędzia z regionu Kociewia i Kaszub.

Jedną z ciekawszych atrakcji gminy i ulubionym miejscem spotkań przedsiębiorców jest stuhektarowe pole golfowe, które zostało zbudowane na terenach po wielkiej żwirowni w Postołowie. Na całym jego terenie znajduje się 18 dołków do gry oraz naturalny, unikalny na skalę światową, akwen wodny o wielkości 7 hektarów.

Obecnie tereny gminy chętnie zamieszkiwane są przez osoby pracujące w centrum metropolii, lecz poszukujące spokojniejszego miejsca do życia. Z tego względu Trąbki Wielkie są jedną z gmin określanych potocznie, choć w dużym uproszenie, jako sypialnie metropolii.

Warunki przyrodnicze oraz dominacja gleb o średniej i dobrej jakości, przesądzają o rolniczym charakterze gminy. Wśród upraw dominują zboża oraz ziemniaki, bardzo dynamicznie rozwija się jednak także rzemiosło i usługi.

W ostatnich latach w Trąbkach Wielkich zrealizowano wiele inwestycji. Powstała m.in. nowoczesna hala sportowa, wyposażona w pełnowymiarowe boiska do gry w koszykówkę, piłki siatkowej, piłki ręcznej, halowej piłki nożnej - wszystkie nadające się do rozgrywek ligowych na poziomie krajowym. Gmina podejmuje działania wspierające ekologię, w ramach którego dynamicznie rozwija się na jej obszarze polityka rowerowa (certyfikat polityki rowerowej BYPAD). Działanie to ma na celu nie tylko poprawienie warunków jazdy rowerem, ale także zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów na drogach.