Kim jesteśmy?

Miasto Gdynia

Mieszkańcy: 246 348
Powierzchnia: 135 km2
Wydatki na mieszkańca: 6 522,95 zł
Strona www: www.gdynia.pl
Władze:
Wojciech SzczurekPrezydent Miasta Joanna ZielińskaPrzewodnicząca Rady Miasta

Gdynia to młode, dynamiczne, prężnie rozwijające się miasto. Mówi się o niej „miasto z morza i marzeń”, bo powstała na fali radości narodu polskiego z niepodległości odzyskanej po latach  niewoli. Na piasku bałtyckiej plaży w rekordowym tempie wybudowano od podstaw nowoczesny port i miasto.

Dziś Gdynia liczy ćwierć miliona mieszkańców i trudno znaleźć wśród nich takiego, który nie byłby dumny, że jest właśnie z Gdyni. Gdynianie cenią swoje miasto za to, że tu łatwiej niż gdzie indziej o ciekawą pracę, dobrą szkołę, wygodne mieszkanie. Za sprawną komunikację, bezpieczeństwo i dostępność usług, a także za morze, plaże, wzgórza i lasy pod samymi oknami oraz za najwięcej słonecznych dni w roku w Polsce. Według socjologów to właśnie gdynianie są najbardziej zadowoleni wśród mieszkańców wszystkich miast w Polsce z miejsca swojego zamieszkania.

Do walorach przyrodniczych i turystycznych Miasta z pewnością można zaliczyć otaczające je wzgórza, ze słynnym na całą Polskę klifem, bulwar nadmorski i Skwer Kościuszki. Gdynia mimo młodego wieku posiada warte odwiedzenia muzea: Muzeum Gdyni, Emigracji, Marynarki Wojennej czy Gdyńskie Akwarium oraz zabytkowe statki (ORP Błyskawica i Dar Pomorza) na pokłady których można wchodzić. Miasto oferuje również bogatą ofertę kulturalną. Znajdują się tutaj: największy w Polsce Teatr Muzyczny, Teatr Miejski z malowniczą Sceną Letnią położoną na plaży w Orłowie, Gdyńskie Centrum Kultury czy funkcjonujący w budynku dworca Teatr Gdynia Głównia.

Gdynia od lat słynie z kulturalnych projektów rozpoznawalnych w całej Europie, takich jak chociażby słynny Open’er Festiwal, na którym pojawiają się najlepsi artyści muzyczni z całego świata. Do grona prestiżowych festiwali należą również Ladies’ Jazz Festival, Globaltica Word Culture Festival, Gdynia Blues Festival, z estradą tuż przy Bulwarze Nadmorskim.  Do głośnych przedsięwzięć kulturalnych miasta zalicza się także Nagroda Literacka Gdynia, która dzięki swej niespotykanej formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików oraz eseistów szybko stała się unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. No i wreszcie Gdynia Festiwal Filmowy- największa impreza filmowa w Polsce i jedyna, która od dziesięcioleci na wielką skalę promuje polską  kinematografię w Europie.

Nie będzie się nudził w Gdyni ten, kto lubi wypoczynek w ruchu. Wyśmienite warunki do uprawiania ulubionej dyscypliny znajdą tu żeglarze – na nich czeka nowoczesna marina, biegacze, cykliści, nordic walkerzy, amatorzy pływania, jazdy konnej czy nurkowania. Nie powinni narzekać też Ci, którzy chcą oglądać zmagania zawodowców na żywo. Miasto posiada nowoczesną bazę obiektów sportowych – Gdyńskie Forum Sportu (Narodowy Stadion Rugby, Stadion Miejski, Hala Sportowo- Widowiskowa „Gdynia”), z której korzystają m.in. ekstraklasowe drużyny rugby, koszykówki, piłki ręcznej oraz gdyńskie zespoły futbolowe Arka Gdynia i Bałtyk Gdynia.

 

  • GIWK