Kim jesteśmy?

Miasto i Gmina Pelplin

Mieszkańcy: 16 166
Powierzchnia: 141 km2
Wydatki na mieszkańca: 4 752,20 zł
Strona www: www.pelplin.pl
Władze:
Mirosław ChyłaBurmistrz Miasta i Gminy Jakub ZielińskiPrzewodniczący Rady Miejskiej

Miasto i gmina Pelplin położone są w południowej części województwa pomorskiego w powiecie tczewskim; etnicznie na Kociewiu.

Przez teren gminy przebiegają główne trakty kolejowe i drogowe: droga krajowa nr 1, autostrada A-1 oraz magistrala kolejowa Śląsk - Porty. Tu też ma swoją siedzibę Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej "Bernardinum" specjalizujące się w nisko i średnionakładowej książce, wykonywanej nakładem własnym i na zlecenie. Ono to obecnie wykonało reprint jedynego w Polsce egzemplarza Biblii Gutenberga znajdującego się w tutejszym Muzeum Diecezjalnym.

Atrakcyjne jest nie tylko samo miasteczko ze względu na przepiękną Bazylikę Katedralną i zabudowę kompleksu pocysterskiego, ale też na jego przyrodę z krętą rzeką Wierzycą oraz starym drzewostanem Ogrodach Biskupich i Wyższego Seminarium Duchownego. Liczne trasy turystyczne - piesze i rowerowe, przebiegające przez gminę Pelplin, przyciągają turystów i pozwalają poznać wiele zabytków architektury od gotyku, poprzez barok i rokoko do neogotyku w Rajkowach, Wielkim Garcu i Lignowach.
Jednym z największych wydarzeń Ziemi Pelplińskiej była wizyta Ojca Świętego w 1999 roku, po której materialny ślad pozostał na „Górze Biskupiej” od tego czasu nazwanej „Górą Jana Pawła II”
 

  • GIWK