Kim jesteśmy?

Miasto Pruszcz Gdański

Mieszkańcy: 30 106
Powierzchnia: 16 km2
Wydatki na mieszkańca: 4 453 zł
Strona www: www.pruszcz-gdanski.pl
Władze:
Janusz WróbelBurmistrz Miasta Małgorzata Czarnecka-SzafrańskaPrzewodnicząca Rady Miasta

Miasto Pruszcz Gdański to stolica powiatu gdańskiego i jeden z najmocniejszych filarów metropolii gdańskiej. Położone zaledwie 10 km od Gdańska jest z nim ściśle powiązane poprzez węzły transportowe, biznesowe i międzyludzkie. Uznawany za jedno z najlepiej zarządzanych miast powiatowych w Polsce.

Niedaleko oddalony od centrum metropolii Pruszcz Gdański leży na styku Żuław Gdańskich i Pojezierza Kaszubskiego. Miasto stanowi istotne centrum przemysłowe, usługowe, handlowe i kulturalne.

Położenie przy autostradzie A1 oraz głównej trakcji kolejowej E65 łączącej Gdańsk z Warszawą, Bratysławą i Wiedniem, a także bliskość obwodnicy trójmiejskiej sprawia, że Pruszcz Gdański ma charakter ważnego węzła komunikacji samochodowej i kolejowej. Tuż przy obwodnicy Trójmiasta, która rozpoczyna się w pobliżu Pruszcza Gdańskiego stworzona została dzielnica przemysłowa pod nazwą Bałtycka Strefa Inwestycyjna. Swoje magazyny i zakłady produkcyjne umieściły tu firmy z branży elektronicznej, spożywczej, magazynowej, odzieżowej i metalowej.

Na terenie miasta funkcjonuje wiele dużych, zarówno polskich jaki międzynarodowych firm, m.in. Black Red White, Smurfi t Kappa Polska i Crown Packaging (produkcja opakowań) Erontrans (transport i logistyka), czy Rabat Pomorze (rynek spożywczy). Swoje centra logistyczne mają tu również jeden z największych polski producentów markowej odzieży LPP S.A., a także Poczta Polska.

Aby dodatkowo zachęcić nowych inwestorów w Pruszczu Gdańskim podatek od nieruchomości lub ich części, w których rozpoczyna się działalność gospodarczą, jest obniżony do 50% stawki maksymalnej. Taki sam obniżony podatek Rada Miasta ustala na pierwsze dwa lata działalności w nowo wybudowanych budynkach lub ich częściach przeznaczonych na działalność gospodarczą. 85% powierzchni miasta objętej procedurą planistyczną jest ujęte w planach miejscowych zagospodarowania przestrzennego. W 2011 roku oddana do użytku została obwodnica Pruszcza.

Pruszcz Gdański jest jednym z najlepiej ocenianych miast w Polsce pod względem zarządzania. W prestiżowym „Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej” z 2012 roku Pruszcz Gdański oceniony został jako czwarte najlepiej zarządzane miasto powiatowe w Polsce. Było to jednak chyba jedynie potwierdzeniem opinii mieszkańców, którzy swoje przekonania zaprezentowali podczas wyborów wybierając burmistrza większością ponad 88,9% głosów.

W 2009 roku Pruszcz gdański otrzymał Nagrodę Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną, za nowoczesną zabudowę mieszkaniowo-usługową w centrum miasta.

W 2011 roku otwarta zaś została jedna z najbardziej popularnych obecnie atrakcji turystycznych Pruszcza, tzw. faktoria handlowa, czyli zrekonstruowana, istniejąca na terenie dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego między I a V wiekiem n.e., osada handlu bursztynem. Obok faktorii powstał Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy „Faktoria” z amfiteatrem mieszczącym 500 osób, placem zabaw, boiskiem, wielofunkcyjnym i skate parkiem.