Kim jesteśmy?

Miasto Pruszcz Gdański

Mieszkańcy: 31 326
Powierzchnia: 16 km2
Wydatki na mieszkańca: 5 540,85 zł
Strona www: www.pruszcz-gdanski.pl
Władze:
Janusz WróbelBurmistrz Miasta Małgorzata Czarnecka-SzafrańskaPrzewodnicząca Rady Miasta

Pruszcz Gdański to miasto leżące 10 km od centrum Gdańska na styku Żuław Gdańskich i Pojezierza Kaszubskiego. Miasto stanowi istotne centrum przemysłowe, usługowe, handlowe i kulturalne. Zajmuje obszar 16,5 km² i liczy ponad 30 tysięcy mieszkańców.

Pruszcz Gdański to niezwykle ważny węzeł komunikacji samochodowej i kolejowej, leżący przy drodze krajowej nr 91 oraz głównej trakcji kolejowej, łączącej Gdańsk z Warszawą, Bratysławą i Wiedniem. Kilkaset metrów od terenów inwestycyjnych znajduje się początek autostrady A1 i trójmiejskiej obwodnicy.

Położenie Pruszcza Gdańskiego względem najważniejszych węzłów komunikacyjnych Pomorza, bliskość Gdańska, duży rynek zbytu oraz wykształceni i przedsiębiorczy mieszkańcy są wyznacznikiem atrakcyjności inwestycyjnej miasta. To właśnie tutaj, przy węźle autostrady A1 znajduje się Bałtycka Strefa Inwestycyjna. Na jej terenie działają takie firmy jak: Poczta Polska, Cargill, Crown Cork, LPP S.A. i wiele innych. W tym kontekście, atutem Pruszcza Gdańskiego jest także bliskość i łatwość dotarcia do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, który znajduje się w odległości 20 km od wspomnianej powyżej Bałtyckiej Strefy Inwestycyjnej.

Cennym elementem Pruszcza Gdańskiego, który wtopił się już w jego tożsamość jest tutejsze lotnisko, usytuowane w południowo-wschodniej części miasta, umożliwia wykonywanie operacji niewielkich cywilnych samolotów. Lotnisko jest obecnie użytkowane przez 49 Bazę Lotniczą oraz Aeroklub Gdański. 

Pruszcz Gdański to miasto w którym dobrze się mieszka, pracuje i wypoczywa. W centrum miasta stworzona została nowoczesna zabudowa mieszkaniowo-usługowa, za którą miasto w 2009 r. otrzymało Nagrodę Honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w ogólnopolskim konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną.

W południowej części miasta na odwiedzających czeka zrekonstruowana Faktoria Handlowa i Międzynarodowy Szlak Bursztynowy z okresu wpływów rzymskich. Wielkość inwestycji jest wyjątkowym przedsięwzięciem turystyczno-archeologicznym w skali całego kraju. Faktoria jest miejscem pełnym życia, łączy historię z teraźniejszością. Odwiedzający Faktorię mogą obejrzeć m.in. Chatę Wodza – ekspozycję muzealną, będącą połączeniem najnowszych rozwiązań multimedialnych z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów, Halę Targową – miejsce, w którym spotkać się można z żywą archeologią, Chatę Bursztyniarza, w której znajduje się rekonstrukcja miejsca pracy wraz z wyrobami tego rzemieślnika oraz Chatę Kowala, w której precyzyjnie odtworzono wystrój domostwa i kuźnię.

Na terenie Faktorii odbywają się liczne imprezy plenerowe, koncerty czołówki polskich, a nawet europejskich wykonawców. W bezpośrednim sąsiedztwie Faktorii znajduje się Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy z amfiteatrem, placem zabaw dla dzieci, boiskiem wielofunkcyjnym i skate parkiem. W ramach wydarzenia o nazwie „Faktoria Kultury” odbywa się tutaj wiele ciekawych wydarzeń dla małych i dużych, są to m.in. spektakle Sceny Letniej Teatru Wybrzeże, koncerty muzyczne, kabaretony i przedstawienia teatralne dla dzieci. W pobliżu Faktorii krzyżują się szlaki turystyczne, takie jak: Szlak Elektrowni Wodnych Raduni, Szlak Mennonitów oraz Szlak Bursztynowy, łączący Faktorię z Gdańskiem. Miasto Pruszcz Gdański sukcesywnie rozwija sieć szlaków pieszo-rowerowych co stanowi cenne źródło aktywności tak dla mieszkańców jak i dla turystów.

W centrum kryje się najcenniejszy zabytek miasta - gotycki kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. W świątyni zachowało się rzeźbione w drewnie i polichromowane wyposażenie, m.in. renesansowa ambona, galeria i barokowy prospekt organowy. Do 1945 r. znajdował się tu także antwerpski ołtarz z XVI w., który obecnie jest cennym eksponatem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Miasto Pruszcz Gdański ma dobrze rozwiniętą, lecz nie przerośniętą sieć handlową ze średniej wielkości marketami. Czystą rzekę z miejscami do wypoczynku. Darmową komunikację wewnątrz miasta. Nowe place zabaw i boiska. Dwa nowoczesne baseny oraz nowoczesne kino miejskie. To tworzy kompleksową ofertę, która przyciąga nowych mieszkańców i przedsiębiorców nie tylko z sąsiadujących z nami obszarów wiejskich, ale także w bardzo dużym procencie ze znacznie większych miast metropolii.

Pruszcz Gdański - więcej niż oczekujesz, Twoje miasto, Twoja przyszłość.

  • GIWK