Kim jesteśmy?

Miasto Reda

Mieszkańcy: 26 307
Powierzchnia: 34 km2
Wydatki na mieszkańca: 4 848,23 zł
Strona www: www.reda.pl
Władze:
Krzysztof KrzemińskiBurmistrz Miasta Kazimierz OkrójPrzewodniczący Rady Miasta

Reda to młode, lecz dynamicznie rozwijające się miasto, wchodzące w skład Małego Trójmiasta Kaszubskiego (Rumia, Reda, Wejherowo). Bezpośrednie połączenie z aglomeracją trójmiejską zapewnia droga krajowa nr 6, Szybka Kolej Miejska i bliskość Obwodnicy Trójmiasta.

Z uwagi na swoje położenie, liczne tereny przeznaczone pod budownictwo, istniejącą i powstającą infrastrukturę, Reda stwarza doskonałe warunki do zamieszkania oraz lokalizacji nowych firm i przedsiębiorstw. Jako jedna z niewielu polskich gmin, Reda od lat notuje dodatni wskaźnik przyrostu naturalnego.

Miejska infrastruktura stale się rozwija, aby zabezpieczyć potrzeby szybko rosnącej liczby mieszkańców. Rozbudowuje się baza oświatowa. Przy redzkim dworcu powstał (jako inwestycja w ramach ZIT) duży, integracyjny węzeł przesiadkowy, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy Redy, lecz wielu okolicznych miejscowości.

Aby miasto nie stało się jedynie sypialnią, lecz zapewniało swoim mieszkańcom szereg atrakcji i sposobów spędzania wolnego czasu, Reda stawia na kulturę i sport. Sportowcy znajdą tu świetnie przygotowany stadion lekkoatletyczny z certyfikatem PZLA. Na zrewitalizowanych terenach nadrzecznych zlokalizowano urokliwy Rodzinny Park Miejski. W Redzie powstał unikatowy w skali kraju prywatny kompleks rekreacyjny Aquapark Reda, z żywymi rekinami i pierwszą w Polsce obrotową zjeżdżalnią. Turystów przyciągają szlak kajakowy na rzece Redzie oraz szlaki piesze w Puszczy Darżlubskiej i Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Reda jest silnym ośrodkiem kultury kaszubskiej, która jest w życiu mieszkańców stale obecna. Dzieci uczą się języka kaszubskiego w szkole, a co roku organizowany jest konkurs Cassubia Visuales, na którym młodzi artyści przedstawiają adaptację motywów kaszubskich do sztuki współczesnej. Konkurs ma już zasięg międzynarodowy.

Miłośnicy zabytków znajdą w Redzie:

  • zespół dworca i osiedla kolejowego z ok. 1875 r.,
  • kompleksy dworskie z XV-XVI wieku, oraz
  • neogotycki kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, (który znalazł honorowe miejsce w herbie tego miasta.)
  • GIWK