Kim jesteśmy?

Miasto Reda

Mieszkańcy: 24 630
Powierzchnia: 34 km2
Wydatki na mieszkańca: 3 369 zł
Strona www: www.reda.pl
Władze:
Krzysztof KrzemińskiBurmistrz Miasta Kazimierz OkrójPrzewodniczący Rady Miasta

Miasto Reda leży w pradolinie rzek Łeby i Redy, między Wysoczyzną Pucką i Pojezierzem Kaszubskim. Wraz z Rumią i Wejherowem tworzy tak zwane Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Z uwagi na swoje położenie geograficzne, w głównym pasie miast metropolii gdańskiej, i tym samym w jej głównym ciągu komunikacyjnym, w mieście tym stale osiedlają się nowi mieszkańcy, a Miasto przeżywa boom w zakresie budownictwa jednorodzinnego.

W Redzie krzyżują się główne trasy drogowe oraz kolejowe prowadzące zarówno na południe jak i na północ metropolii – w stronę Pucka i Półwyspu Helskiego. Tym samym Reda jest doskonale skomunikowana z centrum metropolii, głównie za sprawą połączeń kolejowych – Szybkiej Kolei Miejskiej, szynobusów PKP oraz pociągów regionalnych. Na jej terenie kursują również autobusy gdyńskiej i wejherowskiej komunikacji miejskiej, które wchodzą w skład Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

Miasto oferuje też dobre warunki do wypoczynku. Ponad połowa jego powierzchni to lasy, w większości należące do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Spacerując licznymi ścieżkami warto wspiąć się na punkt widokowy o wysokości ok. 70 m n.p.m., z którego roztacza się widok na Pradolinę Kaszubską, Zatokę Pucką i widoczny w oddali Półwysep Helski. Na terenie Miasta znajdują się aż trzy stadniny koni.

Do redzkich zabytków należy zalicza się:

  • zespół dworca i osiedla kolejowego z ok. 1875 r.,
  • kompleksy dworskie z XV-XVI wieku, oraz
  • neogotycki kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, (który znalazł honorowe miejsce w herbie tego miasta.)