Kim jesteśmy?

Miasto Rumia

Mieszkańcy: 48 095
Powierzchnia: 30 km2
Wydatki na mieszkańca: 3 401 zł
Strona www: www.um.rumia.pl
Władze:
Michał PasiecznyBurmistrz Miasta Ariel SinickiPrzewodniczący Rady Miejskiej

Rumia leży nad ciekiem wodnym o nazwie Zagórska Struga, w bardzo charakterystycznym topograficznie miejscu, na pograniczu różnych form krajobrazowych. Od północy dzieli ją kanał Redy i rozległe tereny bagienne, tzw. Mostowe Błota, od wschodu do morza osłania Kępa Oksywska, zamknięta od południa bagnami chylońskimi. Z miastami Wejherowem i Redą tworzy zespół trzech miast zwany Małym Trójmiastem Kaszubskim.

Rumia należy do młodszych, średniej wielkości miast województwa pomorskiego. W 1993 roku przekroczyła 39 tys. mieszkańców, powiększając prawie trzy i półkrotnie liczbę mieszkańców z 1954 roku (roku uzyskania praw miejskich). W skład terytorium miasta poza Rumią weszły wówczas pobliskie osady wiejskie: Janowo, Zagórze, Biała Rzeka i Szmelta.
Wśród 21 miast województwa pomorskiego Rumia zajmuje 7 miejsce pod względem liczby mieszkańców a 4 pod względem wielkości powierzchni, po Gdańsku, Gdyni i Władysławowie. 39285 osób zamieszkuje powierzchnię 30 km², co w przeliczeniu na 1 km² daje 1309 osób. Do 1987 roku powierzchnia Rumi wynosiła 37,5 km², z której na rzecz Gdyni przekazano 743 ha.

Korzystna lokalizacja na ważnej trasie turystycznej wiodącej z głębi kraju na Hel, w połączeniu z dobrą komunikacją regionalną (sieć drogowa, komunikacja zbiorowa) sprawiają, iż Rumia stanowi idealną bazę wypadową w rejon Kaszub Północnych oraz do Trójmiasta.Kaszuby Północne, do których należy Rumia, urzekają surowym pięknem. Są regionem o zmiennych, urozmaiconych krajobrazach. Można tu znaleźć zarówno skupiska małych, leśnych oczek wodnych, jak i wielkie jezioro Żarnowieckie. Przecinające okolice wały morenowe odznaczają się wysokościami względnymi dochodzącymi do 200m i dużą stromizną, są na ogół porośnięte lasem lub wrzosowiskami. Skryte pomiędzy nimi kaszubskie wioski zachowały urok minionych wieków. Znaleźć w nich można stare kościółki, zabytkowe chaty z podcieniami, zaciszne dworki i pałace. Ozdobą największego miasta powiatu – niemal graniczącego z Rumią Wejherowa, jest barokowa kalwaria i zabytkowe kościoły z katakumbami. Największą jednak atrakcją Kaszub Północnych jest wybrzeże – o urwistych klifach wznoszących się na północy i szerokich, pięknych plażach okalających Zatokę Pucką i Półwysep Helski. Wybrzeże posiada doskonałą infrastrukturę turystyczną, toteż można tu zdrowo wypoczywać nawet w pochmurne dni.