Kim jesteśmy?

Miasto Sopot

Mieszkańcy: 35 719
Powierzchnia: 17 km2
Wydatki na mieszkańca: 9 063,84 zł
Strona www: www.sopot.pl
Władze:
Jacek KarnowskiPrezydent Miasta Wieczesław AugustyniakPrzewodniczący Rady Miasta

Sopot - jedno z piękniejszych miast u wybrzeży Bałtyku - zaczął tworzyć swoją legendę modnego uzdrowiska i miejsca wypoczynku na początku dwudziestych lat XVIII wieku. Utrwalił ją jednak dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy kąpielisko sopockie było miejscem spotkań międzynarodowej socjety, arystokratów, artystów. I ta tradycja eleganckiego kurortu - w rzeczywistości starsza, bo sięgająca jeszcze połowy XVI wieku  jest tu wciąż bardzo żywa. Miasto w wyjątkowy sposób łączy to co najlepsze z przeszłości z tym co tworzy jego przyszłość.

Sopot to przede wszystkim miasto pełne kontrastów i niespodzianek. Jest tutaj i piękna, piaszczysta, szeroka plaża, wyciąg narciarski, hipodrom z trybun którego widać morze, liczne galerie, modne kluby.

Dzisiejsza forma funkcjonowania uzdrowiska stanowi naturalną kontynuację idei sprzed wieku, łącząc to co tradycyjne  z tym co nowoczesne, nie gubiąc niczego co ważne. Zmiany polityczne w roku 1989 stworzyły nowe warunki i ponownie umożliwiły miastu decydowanie o kierunkach własnego rozwoju. Już w 1990 roku Rada Miasta postanowiła oprzeć strategię rozwoju Sopotu na działalności uzdrowiskowej i turystycznej. Osiągnięcie czystości plaż i wody morskiej  w stopniu pozwalającym na otwarcie kąpieliska, uruchomienie ujęć wody chlorkowo-sodowej (solanki) wypływającej samoczynnie w Zdroju Św. Wojciecha, sprawiły, że 19 lutego 1999 roku, decyzją Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Sopot uzyskał oficjalnie status uzdrowiska.

W Sopocie można leczyć choroby reumatyczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, kardiologiczne i nadciśnienie, ortopedyczno – urazowe, neurologiczne, osteoporozę, cukrzycę. Na terenie Uzdrowiska działają trzy sanatoria uzdrowiskowe: Leśnik, Perła, MSWiA Helios. W leczeniu schorzeń stosowane są zabiegi hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii, elektroterapii, fonoterapii, inhalacje, światłolecznictwo, krioterapia.

Naturalnym surowcem leczniczym jest solanka chlorkowo – sodowa, bromkowa, jodkowa, z której można korzystać w pijalni wody oraz  przy grzybku inhalacyjnym.

Pełna uroku atmosfera nadmorskiego uzdrowiska i bogata oferta kulturalna miasta, które nigdy nie zasypia sprawiają, że do Sopotu każdego roku zjeżdżają tłumy turystów.

Jedną z największych atrakcji miasta jest najdłuższe w Europie drewniane molo, składające się z dwóch części: słynnego pomostu spacerowego oraz znajdującego się na lądzie Skweru Kuracyjnego. Równie znany jest sopocki „Monciak” - ulica Bohaterów Monte Cassino  - najmodniejszy w kraju deptak. Unikatowym obiektem w skali kraju jest odnowiona z unijnych środków Opera Leśna – zadaszony amfiteatr na wolnym powietrzu, jeden z najpiękniejszych i najlepszych akustycznie obiektów w Europie. Wyjątkowym miejscem dla miłośników wyścigów konnych i nie tylko jest także Hipodrom – najstarszy i jeden z trzech tego typu czynnych obiektów w Polsce.

Najstarszym zabytkiem Sopotu jest wczesnośredniowieczne grodzisko, pozostałość po istniejącym od VIII do X wieku umocnionym grodzie. Jednak znawców architektury najbardziej zachwycają pochodzące z pierwszej połowy XIX wieku zabytkowe budynki - kamienice i dworki, zaprojektowane w formach typowych dla klasycyzmu. Z drugiej połowy XIX wieku pochodzi z kolei wiele pensjonatów i obecnych budynków mieszkalnych, które choć skonstruowane już w prostszy sposób – urzekają  misternie wykonanymi drewnianymi koronkami, które zdobią sopockie werandy i wykusze. Miasto od wielu lat wspiera mieszkańców w odnawianiu tych wyjątkowych budynków, wydobywając ich naturalne  piękno. Najsłynniejszą współczesną perełką architektoniczną jest Krzywy Domek na ul. Bohaterów Monte Casino, miejsce najchętniej fotografowane przez turystów w mieście.

Nowoczesna marina, również zbudowana ze wsparciem funduszy europejskich jest prócz Opery Leśnej i Krzywego Domku niezwykle charakterystycznym obiektem w Sopocie. To nie tylko piękne miejsce spacerowe, miejsce cumowania łodzi i jachtów, ale również dała możliwość szkolenia dzieci sopockich szkół, w rozwijającej umysł sztuce żeglowania.

Na terenie miasta istnieje wiele prężnie działających instytucji kultury, m.in.; Muzeum Sopotu, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Państwowa Galeria Sztuki, czy teatry. Dzięki swemu położeniu oraz niezwykłym ludziom żyjącym lub tworzącym w mieście, Sopot stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i gospodarczym, w którym wielu przedsiębiorców znajduje inspirację i doskonałe warunki do szybkiego rozwoju, zwłaszcza w sferze usług związanych z obsługą ruchu turystycznego, nowymi technologiami, ubezpieczeniami czy bankowością.

Świeże, morskie powietrze sprawia, że Sopot to miejsce tworzenia nowych idei, realizacji pasji, rozwijania biznesu. Być może dzieje się to dzięki morskiej bryzie, być może dzięki otwartym umysłom ludzi, którzy tu mieszkają lub inwestują.

Sopot od lat zajmuje wysokie lokaty w krajowych rankingach miast na prawach powiatu. Miasto chwalone jest za zarządzanie, wysoką jakość życia mieszkańców, zrównoważony budżet, obywatelskość czy dbałość o tereny zielone.

Sopot jest miastem skrojonym dla każdego.  I dla tych co chcą studiować w pięknym i zadbanym mieście i dla seniorów, którzy pragną oddychać zdrowym powietrzem. Dla tych co lubią aktywny wypoczynek do dyspozycji jest jeden z sześciu szlaków pieszo-rowerowych (szlak wiewiórek, szlak dzików, szlak mew, szlak zajęcy, szlak saren oraz szlak lisów). Nadmorska ścieżka rowerowa czy ta schowana w leśnych zakątkach okolicy Reja – kuszą amatorów jednośladów niepowtarzalnymi widokami. Zimą narty na Łysej Górze, latem zawody hippiczne, do tego koszykówka na wysokim poziomie i żeglarstwo z najważniejszymi regatami.

Sopot to również miejsce wielkich wydarzeń, kongresów, festiwali. Opera Leśna i oddana do użytku w 2010 roku wspólne przedsięwzięcie Sopotu i Gdańska – hala ERGO ARENA, to miejsce wyjątkowych wydarzeń muzycznych, rozrywkowych i sportowych.

Sopot pysznie smakuje, a przepis na niego przygotowały liczne restauracje i kawiarnie, w których można odpocząć po wielkich emocjach sportowych czy kulturalnych. Światowej klasy hotele, kameralne pensjonaty, restauracje z regionalną kuchnią – tworzą niepowtarzalny klimat nowoczesnego miasta, które zręcznie połączyło tradycję z nowoczesnością.

  • GIWK