Kim jesteśmy?

Miasto Tczew

Mieszkańcy: 60 276
Powierzchnia: 22 km2
Wydatki na mieszkańca: 3 537 zł
Strona www: www.wrotatczewa.pl
Władze:
Mirosław PobłockiPrezydent Miasta Mirosław AugustynPrzewodniczący Rady Miejskiej

Miasto Tczew, położone jest nad Wisłą, w regionie zwanym Kociewiem. Poprzez rzekę otwarte jest na Żuławy, co wiąże miasto z przestrzenią obszaru metropolitalnego. Tczew jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu i obecnie drugim największym miastem należącym do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Samorząd miasta Tczewa jest pierwszym i najstarszym w dziejach Polski, utworzony został za sprawą Rady Miejskiej w 1258 roku. Oprócz bogatej historii posiada liczne zabytki, cenne nie tylko dla mieszkańców, ale również w skali ogólnoświatowej. Zabytkowe mosty nad Wisłą, fragmenty murów obronnych, okazałe kościoły, a także park miejski wraz z amfiteatrem są elementami, które na stałe wpisały się do tczewskiego krajobrazu. Szczególny, ze względu na zastosowane podczas jego budowy rozwiązania techniczno-konstrukcyjne, jest tczewski most drogowy. Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne uznało go za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej (na tej samej liście jest m.in. paryska wieża Eiffla).

Miasto leży niedaleko ważnych korytarzy transportowych: linii kolejowej Gdynia – Warszawa oraz dróg krajowych. Do Tczewa kursuje także Szybka Kolej Miejska. Miasto leży w niewielkiej odległości od miast i obiektów zabytkowych o międzynarodowej i regionalnej randze (Gdańsk, Malbork, Gniew, Kwidzyn).

Prócz dróg i kolei ważną rolę od lat spełnia Wisła. Rzeka stanowi naturalną drogę wodną o znaczeniu międzynarodowym, która użytkowana jest przez jednostki obsługujące transport, przewozy pasażerskie oraz łodzie i jachty sportowe. To nadwiślańskie położenie oznacza silny związek z ekologią, turystyką, gospodarką i transportem wodnym.

Dobrze rozwinięta i sprawna infrastruktura, znajduje swoje odbicie w powiązaniach kooperacyjnych z centrum metropolii gdańskiej w zakresie produkcji, logistyki, usług oraz rynku pracy. Tczew intensywnie się rozwija. Oprócz dogodnych warunków podstawą do dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw jest także sprawna infrastruktura komunalna. Do największych firm, działających na terenie Tczewa należą: firma „Koral”, Eaton Truck Components Sp. z o.o., Apator Metrix S.A., Zakład Energetyki Cieplnej Tczew, Vogel & Noot Packaging Polska Spółka Akcyjna czy też Flextronics International.

Miasto stanowi silny ośrodek obsługi mieszkańców i gospodarki południowo - wschodniej części województwa pomorskiego: obsługi mieszkańców okolicznych gmin, w tym wchodzących w skład powiatu. W Tczewie funkcjonuje jedyny w powiecie tczewskim inkubator przedsiębiorczości. Projekt ma za zadanie stymulować rozwój przedsiębiorczości poprzez tworzenie i ułatwianie prowadzenia lub rozwijania działalności gospodarczej.