Kim jesteśmy?

Miasto Wejherowo

Mieszkańcy: 49 505
Powierzchnia: 27 km2
Wydatki na mieszkańca: 4 871,33 zł
Strona www: www.wejherowo.pl
Władze:
Krzysztof HildebrandtPrezydent Miasta Jacek GafkaPrzewodniczący Rady Miasta

Wejherowo ze względu na swoje położenie jest miastem o wielu walorach. Przynależność do kulturowego regionu Kaszub, wiele atrakcji turystycznych związanych z ponad 370-letnią historią, bliskość Bałtyku oraz szybkie połączenia komunikacyjne z Trójmiastem, sprawiają, że miasto stale zyskuje uznanie inwestorów i turystów, poszukujących interesujących i atrakcyjnych miejsc na Pomorzu.

Przez Wejherowo biegnie międzynarodowa trasa E-28 Gdańsk - Szczecin – Berlin, droga wojewódzka 218 Gdańska Oliwa-Krokowa oraz północna linia kolejowa Polski. Dzięki dobrej infrastrukturze komunikacyjnej i połączeniu Szybką Koleją Miejską z Gdańskiem i Sopotem, Wejherowo jest miejscem atrakcyjnym dla inwestorów i turystów.

Miasto nazywane jest „duchową stolicą Kaszub” i funkcjonuje jako silny ośrodek turystyki sakralnej. W Wejherowie znajduje się Kalwaria z zespołem XVII-wiecznych kapliczek, która uznawana jest za jedną z pereł wśród wszystkich tego typu obiektów w całym kraju. Co rok do miasta zjeżdżają tłumy pątników, aby odwiedzić jedno z najstarszych sanktuariów Męki Pańskiej w Polsce.

W Wejherowie tradycja i historia współgrają z nowoczesnością. Jednym z symboli rozwoju miasta jest unikatowy budynek Filharmonii Kaszubskiej, który w swoją bryłę ma wpisany kadłub statku. Jednak nie tylko oryginalny koncept architektoniczny sprawia, że Filharmonia to miejsce wyjątkowe. To ważne dla regionu centrum kulturotwórcze, w którym regularnie mają miejsce prezentacje różnych form sztuki oraz szeroko podejmowana jest działalność artystyczna. Latem dla odwiedzających udostępniany jest taras widokowy, z którego w słoneczne dni można podziwiać piękną panoramę miasta.

Historia widoczna w okazałych i dobrze zachowanych zabytkach mieszająca się z elementami kultury kaszubskiej i nowoczesną, przemyślanie projektowaną architekturą, składają się na wyjątkowy klimat Wejherowa. Chcąc odkrywać miasto podążając za śladami historii, turyści mogą udać się na rynek, gdzie stoi pomnik Jakuba Wejhera – założyciela miasta, odwiedzić Kościół św. Anny – najstarszy zachowany obiekt miejskiej architektury, w którym znajdują się krypty założyciela miasta i jego dobroczyńców czy zwiedzić muzeum znajdujące się w dawnym Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków.

Specjalnie dla turystów został przygotowany również szlak nut kaszubskich, który prowadzi odwiedzających Wejherowo pomiędzy jego największymi atrakcjami. Etapy szlaku zostały wyznaczone przez fragmenty popularnej, regionalnej wyliczanki. Podążając za elementami melodii można zwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca i poznać lokalną kulturę i tradycję. Na końcu trasy czeka na turystów grająca rzeźba Kaszuby, w zabytkowym Parku Miejskim im. A. Majkowskiego, przy której można wysłuchać całej wyliczanki. W parku znajdują się woliery z żurawiami koroniastymi i bielikami, a także pelikany. Jest także atrakcyjny, lubiany przez rodziców i dzieci bardzo duży plac zabaw, siłownia fittnes, kawiarenka i liczne aleje parkowe, fontanna świetlna, a w porze letniej rowery wodne na kanałach parkowych.
 

  • GIWK