Kim jesteśmy?

Powiat wejherowski

Wejrowsczi pòwiôt
Mieszkańcy: 211 455
Powierzchnia: 1285 km2
Wydatki na mieszkańca: 758 zł
Strona www: www.powiat.wejherowo.pl
Władze:
Gabriela LisiusStarosta Józef ReszkePrzewodniczący Rady Powiatu

Powiat wejherowski to największy powiat ziemski w metropolii - zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Składa się on z siedmiu gmin wiejskich oraz trzech miast: Wejherowa, Rumi i Redy, które tworzą tak zwane Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Miejscowości powiatu wejherowskiego znajdują się w niewielkiej odległości od centrum metropolii, co sprawia że jego mieszkańcy korzystają z wielu usług miast centralnych, zwłaszcza w zakresie edukacji i kultury.

O atrakcyjności powiatu świadczy fakt, że w ciągu 11 lat od czasu jego powstania w wyniku reformy administracyjnej w Polsce (tj. w latach 1999-2010) liczba jego mieszkańców zwiększyła się o prawie 14%, co czyni z niego go jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów metropolii.

Powiat wejherowski jest bardzo dobrze skomunikowany. Na jego obszarze operuje aż trzech przewoźników należących do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej:

  • Szybka Kolej Miejska (SKM),
  • Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni oraz
  • Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo.

Szczególnie istotna jest SKM, która pełni rolę naziemnego metra metropolii, dając mieszkańcom aż pięciu gmin powiatu wejherowskiego możliwość szybkiego przemieszczania się w kierunku Sopotu, Gdańska, Pruszcza Gdańskiego, a nawet Tczewa.
Dogodną komunikację zapewnia też położenie przy drodze międzynarodowej E28 (drodze krajowej S6) oraz magistrali kolejowej łączącej metropolię ze Szczecinem (i dalej Berlinem).

Na terenie powiatu mieści się kilka dużych firm, które ze swojej działalności znane są w całym kraju oraz na arenie międzynarodowej, jak np.:

  • Grupa Kapitałowa GRAAL, największe polskie przedsiębiorstwo w branży przetwórstwa ryb,
  • BALEX METAL, jeden z największych w Polsce producentów materiałów budowlanych ze stali, czy też
  • Porta KMI Poland, krajowy lider wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych.

Południowa część powiatu wejherowskiego należy do malowniczego Pojezierza Kaszubskiego. Na jego terenie znajdują się Kaszubski oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy. Walory przyrodnicze i krajobrazowe ziemi wejherowskiej stymulują rozwój turystyki w tym regionie. Silnie zaznacza się tutaj działalność Kaszubów, pieczołowicie dbających o zachowanie swojego dziedzictwa kulturowego.

Teren powiatu wejherowskiego posiada bogatą historię, stąd na jego terenie znajduje się wiele obiektów godnych zwiedzenia. Do najciekawszych z nich można zaliczyć:

  • szlak dworów i pałaców Północnych Kaszub, (m.in. pałac Keyserlingków-Przebendowskich w Wejherowie, Godętowie oraz Sasinie), oraz
  • historyczne obiekty sakralne (m.in. Kalwaria Wejherowska, poewangelickie kościoły w Bolszewie i Wejherowie, neogotyckie kościoły w Kielnie i Szemudzie.)

To na terenie powiatu wejherowskiego, w gminie Gniewino, stacjonowała i przygotowywała się do meczów UEFA EURO 2012 piłkarska reprezentacja narodowa Hiszpanii, która w efekcie została Mistrzem Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

  • GIWK