Kim jesteśmy?

Aktualności

Komisja ds. Infrastruktury i Środowiska

Komisja aktywnie działa w trzech obszarach: transport i mobilność, rozwój przestrzenny, energetyka i środowisko. Do najbardziej istotnych zagadnień komisji należy: zrównoważony rozwój mobilności, stworzenie wspólnych systemów transportowych, dbanie o ład przestrzenny oraz wysoką jakoś powietrza dla metropolii. Zadaniem komisji jest wsparcie realizacji projektów infrastrukturalnych w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jednocześnie monitoruje ona projekty komplementarne Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przewodniczący: Michał Pasieczny, Burmistrz Rumi

Prezydium Komisji:
1. Piotr Borawski, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska
2. Mirosław Chyła, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin
3. Krzysztof Swat, Burmistrz Miasta Krynica Morska
4. Andrzej Chruścicki, Wójt Gminy Kolbudy
5. Marek Zimakowski, Wójt Gminy Przywidz
6. Wiesław Pałka, Kierownik Referatu Inwestycji w Urzędzie Gminy Żukowo

Koordynatorzy Komisji:
Emilian Stańczyszyn 
e-mail: tel. 513 105 495, e-mail: emilian.stanczyszyn@metropoliagdansk.pl

29.05.2017

Krok po kroku budujemy metropolię

Dzisiaj i w ubiegły piątek podpisanych zostało kolejnych 7 umów na realizację projektów metropolitalnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w OMG-G-S o wartości ponad 183 mln zł. W Żukowie, Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Rumi i Redzie powstaną węzły integrujące różne rodzaje infrastruktury transportu publicznego, a w Gminie Przodkowo zostanie przeprowadzona modernizacja energetyczna 4 budynków użyteczności publicznej. Wartość dofinansowania projektów ze środków UE to ponad 86 mln zł.

Czytaj dalej
19.05.2017

Podsumowanie seminarium eksperckiego pt."Kolej metropolitalna a planowanie przestrzeni i mobilności w metropoliach"(18-19 maja 2017)

Podczas trwającego dwa dni seminarium, zorganizowanego przez Instytut Metropolitalny, Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, zostało przedstawionych pięć paneli poświęconych tematyce dotyczącej planowania transportu kolejowego i całego systemu zrównoważonej mobilności na obszarach metropolitalnych oraz integrowania i sprawnego zarządzania takim systemem, którego osią jest kolej metropolitalna. Jednocześnie celem organizatorów była promocja publicznego transportu zbiorowego, ze szczególnym uwzględnieniem kolei metropolitalnej, która powinna stanowić kręgosłup tego systemu.

Czytaj dalej
12.05.2017

"Kolej metropolitalna a planowanie przestrzeni i mobilności w metropoliach". Seminarium eksperckie

Skuteczne zarządzanie systemem transportowym, w tym rozwojem niezbędnej infrastruktury, jest jednym z głównych wyzwań integracji metropolitalnej. Kolej metropolitalna może stanowić bardzo ważny element tego systemu - dając mieszkańcom możliwość łatwego przemieszczania się pomiędzy rdzeniem a pozostałą częścią obszaru, staje się instrumentem polityki publicznej w zakresie planowania rozwoju przestrzennego, mieszkalnictwa i sieci usług publicznych na obszarze metropolitalnym.

Czytaj dalej
28.04.2017

Podpisanie umów na termomodernizację budynków w OMG-G-S

Termomodernizacja to z jednej strony poprawienie estetyki budynku, ale przede wszystkim wymierne oszczędności ekonomiczne i ekologiczne oraz poprawa jakości powietrza. Już wkrótce, na mocy umów podpisanych w ostatnich dniach, zmodernizowanych zostanie kilkadziesiąt budynków na terenie Gdyni, Stegny, Tczewa, Somonina, Helu, Pszczółek, Cedrów Wielkich, Pruszcza Gdańskiego, powiatu gdańskiego i wejherowskiego.

Czytaj dalej
  • GIWK