Kim jesteśmy?

Aktualności

Komisja ds. Strategii Metropolii

Zadaniem komisji jest monitorowanie wdrażania Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i Strategii OMGGS 2030 oraz jej aktualizacja, koordynacja prac nad dokumentami strategicznymi wypracowywanymi wspólnie między jednostkami samorządu terytorialnego (np. Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego). Komisja zbiera i przekazuje informacje nt. wdrażania środków unijnych oraz nowej perspektywy UE. Komisja koordynuje również prace Konwentu Prezydiów Komisji (zgromadzenia wszystkich przewodniczących komisji tematycznych OMGGS).

Przewodniczący: Mateusz Szulc, Kierownik Referatu Partnerstwa Publiczno - Prywatnego Urzędu Miasta Rumi

Prezydium Komisji:
1. Kamil Pach, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Władysławowo
2. Katarzyna Gruszka, Naczelnik Wydziału Strategii w Urzędzie Miasta Gdyni
3. Katarzyna Drozd-Wiśniewska, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miasta Gdańska

Koordynator Komisji: Joanna Bogdziewicz-Wróblewska
tel. 517 056 260, mail: joanna.bogdziewicz-wroblewska@metropoliagdansk.pl

02.11.2021

Ustawa metropolitalna nie została włączona pod obrady Sejmu

W piątek Sejm głosował nad wnioskiem o uzupełnienie porządku dziennego o punkt: "Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim". Wniosek przepadł głosami klubu PiS. “PiS nie chce silniejszych samorządów, chce większej centralizacji” - mówili opozycyjni posłowie z Pomorza na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 2 listopada w Gdańsku. OMGGS apeluje o wyciszenie sporów i ponadpartyje porozumienie w sprawie ustawy. Tymczasem poseł Kacper Płażyński z PiS mówi portalowi trojmiasto.pl: Wedle moich nieoficjalnych informacji, późną wiosną przyszłego roku ten projekt powinien znaleźć się w obradach Sejmu.

Czytaj dalej
15.04.2021

MSWiA zwleka z opinią nt. Ustawy Metropolitalnej dla Pomorza

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiadając na interpelację poseł Małgorzaty Chmiel uznało, że nie może ocenić skutków ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim do czasu kiedy zakończy się analiza funkcjonowania jedynej prawnie usankcjonowanej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Powodem braku opinii, po blisko 3,5 roku funkcjonowania metropolii śląskiej jest trwająca pandemia.

Czytaj dalej
15.10.2020

Ustawa metropolitalna szansą na rozwój transportu na Pomorzu

Ustawa metropolitalna dla Pomorza pozwoli na pozyskiwanie ponad 200 mln zł rocznie. Te pieniądze zostaną przeznaczone na rozwijanie transportu zbiorowego, budowę nowych węzłów przesiadkowych i dróg, niezbędnej infrastruktury oraz na spójne działania planistyczne. W oczekiwaniu na ustawę Dziennik Bałtycki zaprosił do dyskusji parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli organizacji transportowych oraz Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Czytaj dalej
  • GIWK