Metropolitalne wiadomości

aktualności

186 mln zł na walkę z wykluczeniem cyfrowym uczniów

Od 1 kwietnia wszystkie gminy oraz powiaty mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do Internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przeznaczono na ten cel 186 mln zł.

Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada dostępu do internetu lub sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.

Wysokość dofinansowania dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego uzależniona jest od liczby uczniów. W zależności od kategorii, w której znajduje się dana gmina/powiat wynosi ono od 35 do 100 tys. zł. Podział na poszczególne kategorie oraz wielkość dofinansowania dostępny jest tutaj → https://tiny.pl/7hw22

Sugerowana cena jednego komputera lub laptopa nie powinna przekroczyć 3 500 zł, a tabletu 1 500 zł. Jeśli taki sprzęt zakupiono po 16 marca 2020 roku, to można go ująć we wniosku o dofinansowanie. W ciągu 6 miesięcy od otrzymania grantu JST będzie musiała złożyć raport rozliczający poniesione wydatki.

Komplet informacji dotyczący programu #zdalnaszkoła wraz z wnioskiem o dofinansowanie oraz aplikacją do wysyłania wniosków znajduje się tutaj → https://cppc.gov.pl/zdalna-szkola.

Wszelkie pytania dotyczące programu dostępne są tutaj→ https://tiny.pl/7hrn4 lub pod adresem mailowym zdalnaszkola@cppc.gov.pl

  • GIWK