Metropolitalne wiadomości

aktualności

AI w Metropoliach, czyli eksperci o sztucznej inteligencji

Jak metropolie, stanowiące główne centra napędowe gospodarki i technologii, powinny zareagować na tworzenie infrastruktury dla sztucznej inteligencji? Jak wykorzystywać AI w analizie danych samorządowych, jak nimi administrować choćby w kontekście RODO? 


W czerwcu odbędzie się konferencja „AI W METROPOLIACH – tworzenie, integracja i zarządzanie infrastrukturą AI jako zadanie związku metropolitalnego”.

Twarda merytoryka, najwyższej klasy specjaliści i bieżące tematy – to wyznaczniki konferencji organizowanych przez Instytut Metropolitalny we współpracy z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. W czerwcu odbędzie się kolejne takie wydarzenie. „AI W METROPOLIACH – tworzenie, integracja i zarządzanie infrastrukturą AI jako zadanie związku metropolitalnego” będzie stanowić próbę inspiracji, m.in. samorządowców, do podjęcia działań na rzecz wspólnego, metropolitalnego rozwoju infrastruktury AI. 

AI to przyszłość 

Tworzenie infrastruktury dla sztucznej inteligencji to zadanie dla metropolii. Nie da się od tego w żaden sposób uciec, bo  systemy informatyczne wykorzystujące sztuczną inteligencję będą towarzyszyły nam coraz częściej. 

Jednakże rozwój AI w dużym stopniu jest uzależniony od przygotowania odpowiedniej infrastruktury. To m.in. produkcja i przesyłanie energii, dostęp do sieci internetowej, tworzenie centrów danych czy systemów zarządzania, kwestie (cyber)bezpieczeństwa, dostępu do informacji oraz oferty usług. 

Potencjalne zadanie dla związków jednostek samorządu terytorialnego to właśnie tworzenie, integracja i zarządzanie systemami wspólnej, metropolitalnej sztucznej inteligencji. Po co? Po to, by stworzyć portfel nowoczesnych usług metropolitalnych, coś, co w realny sposób wpłynie na jakość i komfort życia mieszkańców.  

Wstępny program ramowy wydarzenia obejmuje sesję dotyczącą wykorzystania danych wraz z panelem dyskusyjnym oraz sesję dotyczącą infrastruktury fizycznej. 

Naukowcy, specjaliści, eksperci

Znamy już pierwszych prelegentów wydarzenia. To naukowcy i eksperci, zajmujący się tematyką sztucznej inteligencji, zarówno na ogólnopolskich uczelniach, jak i sektorze przedsiębiorstw oraz innych instytucjach. 

Dr Grzegorz Lewicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego wystąpi z prezentacją dotyczącą geopolityki technologii a dylematów inwestycyjne metropolii. Z kolei dr Hanna Obracht-Prondzyńska z Uniwersytetu Gdańskiego opowie o niewykorzystanym potencjale danych miejskich. Sposób na wykorzystanie AI w analizie danych samorządowych przedstawi mec. Karolina Wilamowska z Uniwersytetu Gdańskiego, a o otwartych danych jako sposobie przeciwdziałania instytucjonalnym czarnym skrzynkom inteligentnych decyzji opowie Andrzej Porębski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.  

Mec. Kamil Olzacki, prezes Zarządu Instytutu Metropolitalnego, przedstawi sposób administrowania danymi przez metropolie w świetle RODO, a dr Kamil Stępniak z Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności wystąpi z prezentacją o metropoliach algorytmów, czyli o tym, jak nie przegapić rewolucji, wykorzystać szanse i zapewnić ochronę praw podstawowych. Sposób na to, jak AI może wspierać metropolitalny ekosystem, przedstawi dr Joanna Erbel z Coop Tech Hub, natomiast  Łukasz Badziak, Główny Inżynier ds. Bezpieczeństwa w Kainos, zajmie się tematyką infrastruktury na celowniku. Dr Piotr Smolnicki  z Politechniki Gdańskiej opowie o zastosowaniu autonomicznych minibusów dla poprawy dostępności wykluczonych uczestników ruchu - na przykładzie Słupska. 

Podsumowanie: co, gdzie  i kiedy 

Konferencja „AI w Metropoliach – tworzenie, integracja i zarządzanie infrastrukturą AI jako zadanie związku metropolitalnego” odbędzie się 13 czerwca 2025 r. w godzinach 09:00-13:00 w Sali Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. 

Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna. Warunkiem jest zgłoszenie się przez formularz online.

Współorganizatorzy wydarzenia to: Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Centrum Prawa Nowych Technologii Uniwersytetu Gdańskiego. 

Patroni: Laboratorium Prawnohandlowych Aspektów Nowych Technologii i Eksploracji Kosmosu (WPiA UMK w Toruniu) LPANTEK, Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego i Pomorska Szkoła Wyższa.

  • GIWK
  • MZK Wejherowo
  • Gdańskie Wodociągi
  • Grupa GPEC
  • Olivia Business Centre
  • Zakład Utylizacyjny
  • Energa
  • Inkubator Starter
  • GDANSK LECH WALESA AIRPORT
  • Rumia Invest
  • Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita
  • Port Czystej Energii
  • Polsat Plus Arena Gdańsk
  • AQUA SOPOT