Metropolitalne wiadomości

aktualności

Akcja „Zostań w domu” przynosi efekty

Mieszkańcy metropolii wzięli sobie do serca apel polskich władz o pozostanie w domu podczas rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa. Z dostępnych statystyk oraz obserwacji ruchu drogowego widać wyraźnie, że liczba osób przemieszczających się znacząco się zmniejszyła.

Na ulicach naszych miast i gmin od kilku dni możemy zaobserwować znacznie mniej samochodów, a w środkach komunikacji publicznej mniejszą liczbę pasażerów. Cieszy fakt, że mieszkańcy wsłuchali się w zalecenia służb odpowiedzialnych za przeciwdziałanie chorobie COVID-19 i pozostają w domu unikając kontaktu.  

Sytuację tą potwierdzają dane statystyczne. Odzwierciedlają one to co widzimy gołym okiem. Jedną z takich firm, która na bieżąco podaje informacje o natężeniu ruchu drogowego jest TomTom, która zajmuje się dostarczaniem systemów nawigacji oraz monitoruje ruch uliczny.

 

Analizując te dane widać, że mieszkańcy są bardzo zdyscyplinowani i ograniczają swoje podróże po metropolii. Podczas porannego szczytu o godz. 7.00 natężenie ruchu w ciągu tygodnia spadło o 15 %, a w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego zmniejszenie to wynosi nawet 30 %. W godzinach popołudniowych (stan na godz. 16.00) spadek ten jest jeszcze większy i wynosi 49 %, a w relacji do 2019 r. to aż 51 %. Więcej statystyk można zobaczyć na stronie internetowej - https://tiny.pl/tbb36

Z uwagi na mniejszą liczbę pasażerów od czwartku 19 marca zmianie ulega funkcjonowanie komunikacji miejskiej. ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia oraz MZK Wejherowo wprowadzają sobotnie rozkłady jazdy. W Tczewie autobusy P.A. GRYF jeżdżą według rozkładów ważnych w ferie i wakacje. Szczegóły można znaleźć na stronach przewoźników oraz Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

  • GIWK