Metropolitalne wiadomości

wiadomości

Ankieta: czym jeździmy do pracy i szkoły?

Autobusem, samochodem, a może jednak rowerem lub pieszo? Takich pytań mogą się spodziewać ci, których odwiedzą ankieterzy PBS. Zbierają oni dane potrzebne do przygotowania Strategii Transportu i Mobilności Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

„Badanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców GOM” obejmuje zasięgiem powiaty lęborski, pucki, wejherowski, kartuski, gdański, nowodworski, tczewski i malborski oraz miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynię i Sopot.

Zebrane podczas ankiety informacje pozwolą na sporządzenie precyzyjnego modelu obecnego ruchu w metropolii: skąd i dokąd jeździmy (albo chodzimy), w jakich godzinach, jakimi środkami transportu, ile trwają nasze podróże. 

Model komunikacyjny zostanie wykorzystany przy planowaniu systemu komunikacyjnego oraz inwestycji w infrastrukturę transportową – tak, by lepiej dopasować ją do rzeczywistych potrzeb.

Wywiady będą prowadzone do 17 listopada br. przez sopocki Instytut PBS. Ankiety obejmują pytania o charakterze socjologicznym (chodzi o zbadanie cech próby i jej reprezentatywności) oraz pytania dotyczące podróżowania z dnia poprzedzającego wywiad.

Ankieterzy będą legitymowali się identyfikatorami imiennymi i mają obowiązek je pokazać. Ankieta jest dobrowolna i anonimowa, do próby losowane są adresy mieszkań, a nie osoby lub właściciele samochodów.