Metropolitalne wiadomości

aktualności

Apel 100 burmistrzów z Europy dot. wojny na Ukrainie

Nagły szok, jaki wywoła zakończenie uzależnienia od rosyjskiej ropy, gazu i węgla jest ofiarą konieczną, nieporównywalną z ofiarą niewinnych ukraińskich kobiet, mężczyzn i dzieci – czytamy we wspólnej rezolucji ponad 100 burmistrzów europejskich, takich miast jak Barcelona, Lipsk, Londyn, Praga, Rzym, Mannheim i Oslo.

Po spotkaniu on-line zainicjowanym przez Ruch Samorządowy “Tak! dla Polski” 15 marca skierowano do Komisji Europejskiej i poszczególnych rządów rezolucję, w której burmistrzowie popierają zaostrzenie sankcji i bardziej zdecydowane działania w sprawie wojny na Ukrainie. Wśród najważniejszych postulatów w deklaracji znalazły się także uruchomienie korytarzy humanitarnych oraz systemowe rozwiązania kwestii uchodźczej, solidarne przyjmowanie uchodźców przez wszystkie kraje Europy i całkowite zaprzestanie stosunków handlowych z Rosją i Białorusią.

 

Spotkanie zainicjowali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, członkini Rady Politycznej Ruchu “Tak! dla Polski” oraz burmistrz Florencji Dario Nardella, przewodniczący unii największych europejskich miast “Eurocities”. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 burmistrzów, wiceburmistrzów i przedstawicieli miast.

- Jesteśmy przedstawicielami samorządów, co oznacza, że ​​jesteśmy bliżej ludzi niż jakikolwiek inny rząd czy rada. Dlatego powinniśmy rozmawiać z naszymi organami państwowymi i dlatego powinny nas wysłuchać. W imieniu naszych obywateli wzywamy Unię Europejską i europejskie rządy: proszę, aby Europa nie kierowała się strachem. Proszę o podjęcie natychmiastowych, konkretnych i surowych działań, aby pomóc naszym ukraińskim braciom i siostrom – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Spotkanie rozpoczęło się przemówieniem Serhija Orłowa, wiceburmistrza Mariupola, ukraińskiego miasta pod silnymi rosyjskimi atakami. - Wszyscy widzieli zdjęcia naszego zbombardowanego szpitala położniczego. Szpitale, przedszkola i szkoły są celem rosyjskich bombardowań. Mariupol jest teraz miastem męczenników - jesteśmy odcięci od wszelkich mediów, wody, energii itp. Działania humanitarne są niemożliwe, nie ma możliwości ewakuacji ludzi. Celem Putina jest przejęcie Ukrainy bez Ukraińców - powiedział Orłow.

We wspólnej rezolucji przedłożonej podczas spotkania przedstawiciele europejskich samorządów domagają się zaprzestania wszelkich stosunków handlowych z Rosją i Białorusią do czasu wycofania się rosyjskiej armii z Ukrainy. - Wierzymy, że życie kobiet i mężczyzn jest ważniejsze niż handel, miejsca pracy, a nawet energia – czytamy w rezolucji.

Wzywają również Komisję Europejską do zmuszenia rządu rosyjskiego do otwarcia rzeczywistych korytarzy humanitarnych: - Nie możemy zaakceptować tego, że tak zwane korytarze humanitarne 'otwierane' przez armię rosyjską to korytarze, w których strzelają i zabijają cywile, niezależnie od tego, czy próbują ucieczka.

Według burmistrzów istnieje potrzeba solidarności europejskiej, aby wypracować i szybko podjąć decyzje dotyczące możliwości przyjmowania i relokacji uchodźców w Europie. - Potrzebujemy systemu z ONZ i UE, który wie, jak uporać się z tymi problemami w zorganizowany sposób – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, miasta goszczącego najwięcej uchodźców z Ukrainy.

Europejscy burmistrzowie również chcą mówić jednym głosem: celowe ataki na ludność cywilną to zbrodnie wojenne. - Mam nadzieję, że Putin oraz jego otoczenie zostanie osądzone i skazane za zbrodnie wojenne na Ukrainie – powiedział Luca Orlando, burmistrz Palermo.

​​Podsumowując spotkanie prezydent Gdańska powiedziała: - Uruchomienie korytarzy humanitarnych oraz powołanie kompetentnych i profesjonalnych instytucji międzynarodowych może zająć wiele dni, ale to musi być naszym priorytetem. Całkowite zaprzestanie wymiany handlowej jest jednak wyłączną i pojedynczą kompetencją UE. Taka decyzja może zostać podjęta z dnia na dzień. Komisja musi działać teraz. Każdy ze 100 burmistrzów zgadza się, że Europa nie handluje z mordercami i kłamcami. Europa musi zrobić więcej.
 

PEŁNY TEKST REZOLUCJI

Cały czas trwa zbieranie kolejnych podpisów.

 

Nagranie spotkania w języku polskim:

 

 

The recording of the meeting in English you can find there:

 

 

Press release EN

Resolution EN

 

Informacja prasowa PL

Rezolucja PL

 

Resolution HU

Resolution ES

Resolution CAT

Resolution FR

Resolution LT

Resolution UA

 

 

 

 

  • GIWK