Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Strategii Metropolii

Apel do parlamentarzystów o poparcie ustawy metropolitalnej

Ustawa metropolitalna w województwie pomorskim została w czwartek 10 września uchwalona przez Senat i przekazana do dalszych prac w Sejmie. W poniedziałek 14 września, samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot zaapelowali do posłów ze wszystkich formacji politycznych, by poparli projekt ponad podziałami politycznymi.

 

W konferencji prasowej, która odbyła się na przystanku PKM Brętowo udział wzięli: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski, senator RP, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i wiceprezes Rady OMGGS, Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina, Mirosław Gołuński, burmistrz Kartuz, Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza OMGGS Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS oraz Maciej Rusek, członek Zarządu OMGGS.

 

Nz. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i wiceprezes Rady OMGGS, fot. J. Pinkas/gdansk.pl

Nz. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i wiceprezes Rady OMGGS, fot. J. Pinkas/gdansk.pl


- Już w 1991 r. pierwszy raz prezydenci Trójmiasta spotkali się i zaczęli mówić o metropolii. Od tamtego czasu minęło już 29 lat. Sprawy nabrały tempa dzięki prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi i metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot stała się faktem, ale nie faktem opartym o ustawę. Dlatego cztery lata temu skierowaliśmy projekt ustawy do Sejmu. Wtedy trafił do zamrażarki, parlamentarzyści się tym nie zajęli. Dziś, dzięki staraniom Senatu, nasza ustawa szybko przeszła przez Senat i mamy nadzieję, że bardzo szybko trafi do Sejmu i będzie procedowana ponad podziałami w Sejmie, tak jak była w Senacie - powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

 

 

Nz. senator RP Ryszard Świlski, fot. J. Pinkas/gdansk.pl

Nz. senator RP Ryszard Świlski, fot. J. Pinkas/gdansk.pl

 

Senator Ryszard Świlski, który był opiekunem ustawy w senacie, zwracał uwagę, że ustawa to korzyści nie tylko dla Gdańska i dużych miast, ale dla całego Pomorza:

- To ponad 50 podmiotów, 1,5 mln mieszkańców na 7 tys. km kw. To ludzie, którzy potrzebują dziś czegoś więcej. Budujemy wsparcie ustawowe dla naszego województwa, coś, czego nie było, pozyskaliśmy narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli rozwijać nasze małe ojczyzny. Dzięki temu projektowi część podatków, które trafiałyby do budżetu państwa, pozostanie tutaj. Potrafimy dysponować środkami publicznymi, co udowodniliśmy przez ostatnie lata. Za ponad 200 mln zł, które dzięki ustawie pozostaną w obrębie metropolii, będziemy mogli wprowadzić m.in. wspólny bilet, na który czekamy od lat. Wierzę w to, że posłowie w Sejmie, także ci z PiS, również będą głosowali za tą ustawą i że jak najszybciej wejdzie ona pod obrady Sejmu. Apelujemy dziś do pani marszałek Sejmu i do parlamentarzystów z PiS o poparcie tej ustawy – mówił senator Ryszard Świlski.

 

 

Nz. Mieczysław Struk, marszałek woj. pom., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

Nz. Mieczysław Struk, marszałek woj. pom., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

 

- Mówimy o metropolii, ale ważny jest interes całego regionu. Chcemy dziś przekonać wszystkich, że ta ustawa jest niezwykle potrzebna. Będzie wypełniać wolę współpracy samorządów w wielu różnych kwestiach, np. w polityce przestrzennej. To także wspólna polityka transportowa, polityka w zakresie ochrony środowiska, rozwój turystyki. Chcielibyśmy bardzo, żeby ustawa metropolitalna pomogła nam zdynamizować te procesy. Apeluję do posłów, niezależnie od ugrupowań, o poparcie tej ustawy i szybkie przeforsowanie jej na forum Sejmu - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

Nz. Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

Nz. Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

 

- Dla gmin takich jak nasza OMGGS to szansa. Tutaj małe samorządy współpracują z dużymi. Mamy większy dostęp do dóbr kultury. Kaszuby, Kociewie i Żuławy dzięki rozwijającej się komunikacji stanowią dobrą ofertę turystyczną dla mieszkańców większych ośrodków. Życzę naszym parlamentarzystom, by dostrzegli to czego potrzebują mieszkańcy pomorza i by ustawa metropolitalna została szybko przyjęta – mówił Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina.

 

Nz. Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

Nz. Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

 

- PKM dała nam szansę szybkiego dotarcia do Trójmiasta. Komunikacja to główna potrzeba naszych środowisk – mówił Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

 

Nz. Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

Nz. Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

 

- Nowy Dwór Gdański i Żuławy od zawsze korzystały z trójmiejskiego rynku pracy. My się tego nie wstydzimy, bo to jest dla nas od wielu lat szansa, aby wiele rodzin godnie żyło. Zależy nam na metropolii. Metropolia będzie inwestować w transport publiczny.  Mam nadzieję, że kiedyś ja lub moi następcy będziemy mogli dojechać do Trójmiasta pociągiem PKM lub innym środkiem metropolitalnej komunikacji publicznej. Dzięki OMGGS małe ośrodki zyskują na współpracy z większymi. Bardzo proszę posłów ziemi pomorskiej, by o małych ośrodkach pamiętali i zagłosowali za ustawą – mówił Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego.

 

Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezes Rady OMGGS, prezydent Gdańska., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezes Rady OMGGS, prezydent Gdańska., fot. J.Pinkas/gdansk.pl

 

- Myślę, że te głosy które usłyszeliśmy dziś, o są głosy, że jesteśmy sobie potrzebne wzajemnie. Nie ma podziału na prowincje większe i mniejsze. Bardzo często OMGGS stawiany jest za wzór współpracy, którą wykonujemy mimo tego, że nie mieliśmy do tej pory do tego narzędzi. Pokazaliśmy hart ducha, umiejętność wzajemnej  rozmowy i ustaleń. Umiemy to robić. Dziś wszystko czego potrzebujemy to danie narzędzi sankcjonujących współpracę. Nie chodzi tylko o pieniądze. Chodzi też o ułatwienia związane z procedurami administracyjnymi, przygotowaniem dokumentów, co jest czymś bardzo ważnym. Przynosi to korzyści mieszkankom i mieszkańcom naszych miasteczek, wsi, miast. 5 października zapraszamy pomorskich posłów na spotkanie, gdzie chcemy lobbować, przekonywać, dać kolejne argumenty za Ustawą. Widać, ze nasza rozmowa z senatorami dała efekt – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezes Rady OMGGS, prezydent Gdańska.

 

Deklaracje o poparciu ustawy metropolitalnej w Sejmie złożyli już poseł Konfederacji z Gdyni Artur Dziambor oraz poseł PiS z Gdańska Kacper Płażyński. W poniedziałek rano (tj. 14 września) na antenie Radia Gdańsk Dziambor stwierdził, że nie widzi powodów, by Konfederacja sprzeciwiała się temu projektowi. Kacper Płażyński powiedział, że „pewnie zagłosuje za tą ustawą” i że „wszyscy powinniśmy poprzeć systemowe rozwiązania dotyczące tworzenia metropolii”.

Sejm nie wyznaczył jeszcze terminu, w którym zajmie się ustawą metropolitalną dla Pomorza.

 

Fot. J. Pinkas/gdansk.pl

  • GIWK