Metropolitalne wiadomości

aktualności

Apel o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego

92 przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych, w tym Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezydenci Trójmiasta Aleksandra Dulkiewicz, Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski, podpisało dziś  „Deklarację na rzecz aktywizacji społecznej i wysokiej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego”.

- Zmiany jakie zaszły w Polsce dzięki członkostwu w Unii Europejskiej widać w każdym zakątku naszego województwa. I w dużych miastach i w mniejszych miasteczkach i wsiach. Dziś trudno nam sobie wyobrazić nasz świat bez tych wszystkich zrealizowanych inwestycji. Trudno sobie przypomnieć czasy zamkniętych granic, kiedy nawet nie marzyliśmy o zagranicznych studiach, o podróżowaniu po całej Europie. Europa to dziś nasza wspólnota i musimy zrobić wszystko, by w tej wspólnocie nadal być i mądrze z tej obecności korzystać. Dlatego tak wiele zależy od naszego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, do których zostało już tylko około 50 dni. My – samorządowcy i przedstawiciele NGOs-ów – chcemy w tym okresie przypominać i zachęcać wszystkich pomorzan do udziału w wyborach – mówił Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

- Każde działanie, które mówi głośno o powinności obywatelskiej związanej z kartą do głosowania jest niezwykle ważne. Kiedy mówimy o tym my, samorządowcy, jesteśmy często postrzegani jako Ci, którzy mają w tym jakieś własne interesy. Dlatego cieszę się, że to organizacje pozarządowe są inicjatorami i filarem działań profrekwencyjnych.  Dzięki zaangażowaniu samorządowców i organizacji pozarządowych możemy wspólnie zachęcać do aktywności obywatelskiej. Pamiętaj Twój głos jest ważny – przypominała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W dzisiejszym spotkaniu w Europejskim Centrum Solidarności uczestniczyło kilkudziesięciu samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych z Pomorza. Wszyscy oni zgodnie zadeklarowali aktywny udział w promocji wyborów do europarlamentu.

- Marszałek Struk, prezydenci – mówili przed chwilą jak ważne są otwarte granice, jak ważne jest wspólne działanie w ramach Unii Europejskiej. Ja chce powiedzieć jak to wygląda z naszej strony – strony organizacji pozarządowych. Kiedyś, chcąc realizować nasze działania, musieliśmy szukać każdego grosza, każdą złotówkę trzeba było wychodzić i – nie boje się tego słowa – wyżebrać. Dziś, we współpracy z wójtami, burmistrzami, tworzymy świetne rzeczy bo najprościej mówiąc – są na to pieniądze. Właśnie pieniądze unijne – dodawał Marek Olechnowicz, przewodniczący Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych.