Metropolitalne wiadomości

aktualności

Arbuzowe warsztaty - Kultura Włącza w Kokoszkowach i Starogardzie Gdańskim

Projekt „Kultura włącza”. Tym razem animatorzy z Arbuza odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. ks. Bernarda Sychty w Starogardzie Gdańsim oraz Bibliotekę Publiczną w Kokoszkowach. To artyści-aktywiści, którzy wykorzystują edukację do angażowania lokalnych społeczności. Swoim busem podróżują po całym świecie i pomagają młodym ludziom uwierzyć we własne siły.

Projekt „Kultura włącza” ma na celu niwelowanie barier w dostępie do kultury dla młodzieży, seniorów, imigrantów oraz osób z niepełnosprawnością. Z myślą o równym dostępie do oferty kulturalnej projekt dla kadry kultury realizowany jest w partnerstwie z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.
 
Arbuz to artyści-aktywiści działający w obszarze edukacji i spraw społecznych, twórcy kolorowego busa, który łączy i pomaga młodym uwierzyć we własne siły. Jak mówią sami o sobie - są rodziną i przyjaciółmi, grupą artystów różnej maści.

- Stworzyliśmy taką innowację społeczną, którą chcemy się dzielić. Każda organizacja, czy instytucja w Polsce i na świecie może skorzystać z naszej metody i z całego opisu działań, unikając przy tym pomyłek, które myśmy już przerobili. Ta innowacja polega w pewnej mierze na manipulacji. Prowokujemy społeczność, która wyklucza, żeby samodzielnie, z własnej inicjatywy przyłączyła się do grupy wykluczonej. Polega to na tym, że znajdujemy jakiś autorytet, który jest autorytetem dla jednej i drugiej grupy. Organizujemy z tym autorytetem ciekawe zajęcia dla „grupy wykluczonej” – mówi Piotr Martin ze Stowarzyszenia Arbuz with others.

W ramach działań „Kultura włącza” Arbuz proponuje dwa wyjątkowe spotkania. Pierwsze wydarzenie to pokaz klipów wideo, utworów muzycznych, animacji i krótkich filmów, wraz z dyskusją, przybliżeniem okoliczności powstania utworów i sylwetek ich autorów. Podczas tego spotkania odbiorcy mogą liczyć na atrakcyjną muzykę, poznanie nowych, nieoczywistych twórców i ciekawych historii. Dowiedzą się, jak łączyć dziedziny sztuki i kultury ze społecznościami lokalnymi, a także, jak odkryć w sobie artystyczne talenty. Warsztaty poprowadzą znani w swoich gatunkach wybitni artyści.

Drugie wydarzenie ma charakter spotkania autorskiego, podczas którego stowarzyszenie zademonstruje swoją niezwykle oryginalną innowację społeczną - „Arbuz Mobilny Uniwersalny”, czyli kolorowe, profesjonalne studio nagrań na czterech kółkach, które podróżuje po Polsce. Ten wyjątkowy bus powstał z myślą o młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym o różnych przyczynach i charakterze. Spotkanie poprowadzi Oskar Martin - pomysłodawca i główny autor innowacji.

Niezwykłą siłą projektu „Kultura włącza” jest jego oddziaływanie na mniejsze ośrodki w metropolii. Zauważają to nie tylko animatorzy, ale przede wszystkim ośrodki kultury oraz uczestnicy, dla których jest to wyjątkowa możliwość spotkania z innym światem. To także okazja do tego, aby rozwijać swoje pasje, poszerzać horyzonty oraz zgłębić wiedzę.

„Kultura włącza” świetnie pokazuje ideę jedności i równości w metropolii - zacieranie granic, docieranie do wszystkich, przybliżanie do tej pory trudno dostępnych dóbr i możliwości. Projekt jest w końcowej fazie, ale jeszcze wiele wydarzeń przed nami. Poniżej można zobaczyć gdzie i kiedy będą Arbuz oraz Karawana Opowieści.

Karawana Opowieści:

30.01 - Stacja Orunia GAK
31.01 - Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury
1.02 - Biblioteka Lubichowo
2.02 - Biblioteka Osieczna
6.02 - młodzież Projektornia GAK
15.02 - Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku
20.02 - Biblioteka-Ośrodek Kultury w Konarzynach
22.02 - Ośrodek Kultury w Morzeszczynie

Arbuz:

30.01 9.30 Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie
31.01 - Projektornia GAK
06.02 - Biblioteka Publiczna Gminy Tuchomie
10.02 - ECS Solidarność codziennie sala 3.19
15.02 - Biblioteka-Ośrodek Kultury w Konarzynach k. Chojnic
17.02 - Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury
21.02 - Biblioteka Pszczółki

fot. Sebastian Szulfer
patronat medialny nad wydarzeniami w ramach projektu objeły: trojmiasto.pl, Radio Gdańsk oraz Radio Kaszebe

 

PROJEKT KULTURA WŁĄCZA

Projekt jest jednym z metropolitalnych działań, które realizujemy w ramach Standardu Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia oraz Standardu Minimum w Integracji Imigrantów. Projekt “Kultura włącza” finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 realizujemy z partnerami: Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku.

  • GIWK