Metropolitalne wiadomości

aktualności

Bezpłatne badania dla mieszkańców w ramach Programu Profilaktyki Cukrzycy

 

„Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Rusza metropolitalna kampania zdrowotna, której celem jest zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2. Jako pierwsi z programu profilaktycznego skorzystają mieszkańcy Gdańska i Stegny.

Program Profilaktyki Cukrzycy współfinansowany jest środków europejskich przeznaczonych na realizację projektów metropolitalnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Na terenie naszej metropolii realizowanych będzie 6 projektów mających na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę. Umowę o dofinansowanie pierwszego z nich  w dniu 16 lipca 2019 r. podpisali: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski. Wartość projektu to ponad 3,3 mln zł, z czego aż 95 % pochodzi z funduszy UE i budżetu państwa.

Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać osoby aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, w szczególności w wieku 35-64. Programem objętych zostanie 7271 osób.

Program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu, a w kolejnym etapie podjęcie działań profilaktycznych. Jego celem jest podniesienie świadomości zdrowotnej oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych np. dotyczące stylu życia czy nawyków żywieniowych.

Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

- Podpisywana umowa jest już kolejnym programem profilaktycznym, w którym bierze udział Gdańsk. Chodzi w nim głównie o podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie troski o własne zdrowie, promocję zdrowego stylu życia, a także wsparcie osób znajdujących się w grupie ryzyka. Gdańsk realizuje projekty zdrowotne w sumie za prawie 50 mln zł - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Już niebawem programem profilaktyki cukrzycy objęci zostaną również mieszkańcy: Gdyni, Sopotu oraz powiatów: gdańskiego, kartuskiego, tczewskiego, puckiego i wejherowskiego. W ramach wszystkich realizowanych projektów przeprowadzonych zostanie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. Wartość wszystkich projektów to ponad 9 mln zł, z czego 85 % pochodzi z funduszy europejskich.