Metropolitalne wiadomości

aktualności

Budżet Obywatelski w trzech miastach Metropolii

W Pruszczu Gdańskim, Sopocie i Władysławowie rozpoczęło się głosowanie na projekty  Budżetu Obywatelskiego. Swój głos mieszkańcy mogą oddać w terminie od 7 do 21 września. Na realizację wszystkich propozycji przeznaczonych zostanie w sumie blisko 5 mln zł.

Budżet Obywatelski stanowi formę konsultacji społecznych, jest doskonałą formą współpracy między władzami samorządowymi, a wspólnotą mieszkańców. Jego celem jest wzmocnienie poczucia tożsamości lokalnej, pobudzenie zainteresowania i aktywizacji mieszkańców w życiu publicznym. Umożliwia on społeczeństwu podjęcie decyzji o tym, jak zostanie wykorzystana w przyszłym roku część budżetu miasta czy gminy. Mieszkańcy mają szansę wymyślić, zaproponować, wypowiedzieć się oraz głosować na najlepszy ich zdaniem projekt.

W pierwszym etapie od 1 do 30 kwietnia mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje zmiany najbliższego otoczenia. W drugim etapie  od 7 do 21 września zgłoszone projekty poddane są powszechnemu głosowaniu.

We wszystkich trzech miastach głosowanie odbywa się drogą elektroniczną. Dodatkowo w Pruszczu Gdańskim i Sopocie głos można oddać metodą tradycyjną.

Z uwagi na ogłoszony stan pandemii koronawirusa cześć samorządów Metropolii podjęła decyzję o rezygnacji z tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

W Pruszczu Gdańskim do rozdysponowania jest 600 tysięcy złotych. Wybierać można z 21 projektów. Głosowanie odbywa się poprzez stronę internetową → http://bo.pruszcz-gdanski.pl/ Decydować o projektach BO można również w formie papierowej w budynku Urzędu Miasta.

W Sopocie do dyspozycji mieszkańców jest kwota 4 milionów złotych. Głosować można w mobilnych punktach, w Urzędzie Miasta Sopotu oraz poprzez stronę internetową.
https://sopot.budzet-obywatelski.org/

We Władysławowie w rękach mieszkańców jest 350 tysięcy złotych. Do wyboru jest 13 projektów miejskich i 9 projektów wiejskich. Swój głos można oddać wypełniając formularz elektroniczny dostępny tutaj  → https://tiny.pl/7jc7n

 

 

  • GIWK