Metropolitalne wiadomości

aktualności

Czysty Bałtyk - razem posprzątajmy plaże

Druga edycja akcji Czysty Bałtyk już w najbliższą sobotę 27 sierpnia. Wolontariusze, którzy chcą dołączyć do sprzątania plaż pomiędzy Gdańskiem a Rewą mogą rejestrować się na stronie wydarzenia. Każdy otrzyma niezbędne do zbierania śmieci rękawiczki oraz worki, a także pamiątkową koszulkę uczestnika. Wydarzenie odbywa się pod patronatem OMGGS.
 

Na zdjęciu: uczestnicy akcji Czysty Bałtyk


Czysty Bałtyk odbędzie się już po raz drugi. Pierwsza edycja w 2021 roku pokazała, że w zakresie dbania o środowisko, a w tym przypadku o pas wybrzeża, mamy jeszcze spore zaległości. Wolontariusze wraz ze Stowarzyszeniem Czysta Polska oraz ambasadorami zebrali wówczas ponad dwie tony śmieci z plaż oraz pasów wydm. Udowodnili tym samym, jak potrzebna jest zmiana nawyków turystów, spędzających wakacje nad Bałtykiem.

- Plaże miejskie oraz te, które cieszą się największą popularnością są w trakcie wakacji regularnie sprzątane. Mimo to, można na nich znaleźć setki tysięcy petów, kapsli oraz zakopanych w piasku woreczków foliowych. Kilka dni temu poszliśmy z rodziną na spacer wzdłuż linii brzegowej między Sopotem i Gdańskiem, wynosząc z plaży pokaźny worek śmieci. Naszą akcję organizujemy nie po to, by sprzątać po turystach, ale żeby dotrzeć do nich z przekazem i namówić, by zostawiali po sobie tylko dobry ślad. Co najwyżej stopę odbitą w piasku – powiedział Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Aby wypełnić swoją misję, organizatorzy akcji Czysty Bałtyk angażują w swoje działania influencerów z serwisów YouTube, czy TikTok, którzy przenoszą ideę do sieci. Starają się by pozytywny komunikat i wołanie o pozostawianie w naturze tylko „dobrego śladu” – takiego, który gołym okiem jest niewidoczny – docierało do wszystkich grup wiekowych.

Wierzymy, że dzięki autorytetom możemy dotrzeć do ludzi i zmienić ich przyzwyczajenia. Ogromną moc w tym zakresie mają również wolontariusze, którzy sprzątają z nami. To oni „zawstydzają” nieraz plażowiczów, podnosząc śmieci leżące tuż obok nich. Dają wspaniały przykład zaangażowania i pozytywnego podejścia. Mają w sobie dużo dobrej energii, która udziela się innym – podkreślił Maciej Marculanis.

Wolontariuszem podczas akcji Czysty Bałtyk może zostać każdy. Wystarczy zarejestrować się poprzez stronę internetową akcji i wybrać punkt odbioru pakietu startowego. Takie punkty zostały wyznaczone w Gdańsku przy Starym Molo, molo w Brzeźnie oraz na plaży Jelitkowo (wejście 73), w Gdyni przy molo w Orłowie oraz plaży śródmiejskiej „przy rybkach”, a także w Rewie (plaża ul. Bursztynowa) i Pucku (ul. Żeglarzy przy molo). Link do rejestracji: https://czystapolska.org.pl/formularz-rejestracyjny-dla-osob-pelnoletnich-czysty_baltyk/

Druga edycja akcji Czysty Bałtyk odbędzie się w sobotę 27 sierpnia. Centrum wydarzeń będzie plaża przy molo w Gdańsku Brzeźnie, gdzie stanie miasteczko ekologiczne ze strefą edukacyjną. Na scenie będą odbywać się panele dyskusyjne, warsztaty, konkursy oraz koncert. Młodzież będzie miała również okazję spotkać się i porozmawiać ze swoimi ulubionymi youtuberami i tiktokerami.
 

Na zdjęciu: uczestnicy akcji Czysty Bałtyk


Czysty Bałtyk to przede wszystkim wydarzenie edukacyjne, które obok zbierania śmieci z wybrzeża naszego morza, ma na celu pozytywną zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Współorganizatorami są Stowarzyszenie Czysta Polska oraz United Nations Global Compact Network Poland. Partnerem strategicznym akcji jest sieć sklepów Biedronka. Partnerem głównym marka Electrolux. Partnerami wspierającymi są Jan Niezbędny, Rekopol, EPAM Polska, Gmina Puck, Gmina Kosakowo, Gdański Ośrodek Sportu, Gdyńskie Centrum Sportu, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Koma, EkoDolina oraz Get Hero. Patronat honorowy nad akcją objął Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, a patronat medialny RMF FM oraz Onet.

 

 

  • GIWK