Metropolitalne wiadomości

aktualności

Domy kultury dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Szkolimy się!

Jak zapewnić lepszy dostęp do ośrodków kultury osobom z niepełnosprawnościami? Co zrobić, aby były przyjazne i dostosowane do ich potrzeb?  Nie trzeba od razu budować najlepiej wyposażonych instytucji. Zmiana zaczyna się od ludzi i od naszego podejścia. W ramach cyklu Dostępne Domy Kultury rozpoczęły się szkolenia w metropolitalnych ośrodkach. Szkolą się całe zespoły - od dyrekcji po pracowników działu merytorycznego.

Szkolenia z cyklu Dostępne Domy Kultury  prowadzą trenerzy  Fundacji Kultury Bez Barier. Do tej pory wzięła w nich udział kadra  Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku oraz Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie.

- To było wyjątkowe, obrazowe i ważne dla nas szkolenie - mówią pracownicy OKSiBP. - Od wielu miesięcy pracujemy nad tym, aby nasza siedziba była jak najlepiej przystosowana do osób ze szczególnymi potrzebami.

Dzięki szkoleniu pracownicy na własnej skórze mogą się przekonać np. jak  postrzega świat osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub niewidoma, co jest dla niej największą barierą, jakiej pomocy potrzebuje.

Fot. Grzegorz Haasa

 

- Szkolenie w naszej jednostce zaskoczyło pracowników formą, na jaką zdecydowali się prowadzący - mówi Anna Piotrowska z NCK. - To było jak spotkanie integracyjne między nami oraz nami i prowadzącymi. Spotkanie to angażowało nas w ciekawy sposób od pierwszych minut i nie znużyło do końca, a po nim nie rozeszliśmy się do swoich zajęć, ale wciąż rozmawialiśmy o tym, co się wydarzyło z naszym udziałem, trwaliśmy w tym procesie jeszcze przez kilka następnych dni. Na pewno po szkoleniu podniosła się świadomość naszych pracowników oraz otwartość na potrzeby każdego gościa naszej instytucji.

W ramach cyklu Dostępne Domy Kultury stacjonarnie przeszkoleni zostaną pracownicy 8 instytucji - od dużych, miejskich, po małe, lokalne ośrodki. Wcześniej odbyły się spotkania w formule online. Wzięli w nich udział przedstawiciele ponad 20 instytucji, głównie lokalnych domów kultury z całej metropolii.

- Warto podkreślić, że w naszych szkoleniach bierze udział cały zespół, od pracowników działu merytorycznego, przez dyrektorów, po działy finansowe i ochronę - mówi Alicja Jelińska, koordynatorka ds. kultury Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, pomysłodawczyni i organizatorka cyklu. -  Bardzo ważny jest dla mnie aspekt, w którym zmiana w instytucjach odbywa się nie tylko  przez "twarde inwestycje", które często są kosztowne i niemożliwe do realizacji w kontekście dostępności, ale właśnie przez wiedzę i empatyczne podejście całej kadry.

Kolejne szkolenia odbędą się w Gdańskim Archipelagu Kultury, Ośrodku Kultury i Sportu w Żukowie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

Projekt potrwa do 15 grudnia.

Szkolenie w Ośrodku Kultury, Sztuki i Bibliotece Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie (zdjęcia Grzegorz Haasa):

  • GIWK