Metropolitalne wiadomości

aktualności

Komisja ds. Społeczno - Gospodarczych

Dostępna metropolia, dostępny wypoczynek

O tym, jak zmienić nasze plaże, parki,  miejsca rekreacji, aby były wygodne, przyjazne  i dostępne dla wszystkich oraz jak stworzyć ofertę wypoczynku bez barier dyskutowali w środę przedstawiciele samorządów Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Spotkanie w ramach prac nad wdrożeniem Standardu Minimum dla Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia odbyło się 5 maja, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Prowadziła je Marta Szadowiak.

Dorota Brzezińska z fundacji Machina Zmian, koordynatorka projektu “Plaża dostępna dla wszystkich”, opowiedziała o najważniejszych działaniach organizacji, związanych z poprawą jakości wypoczynku osób z niepełnosprawnościami. Są to:

  • opracowanie programu certyfikacji dostępnych plaż w Polsce,
  • przygotowanie projektu architektonicznego dostępnej plaży, z którego będą mogły skorzystać turystyczne gminy,
  • przeprowadzenie społecznego audytu wejść na plażę podczas przemarszu  brzegiem Bałtyku - od Świnoujścia do Piasków - które odbędzie się w lipcu. Uczestnicy akcji będą sprawdzać, jak  wyglądają dojazdy na plaże, czy są parkingi,  jaka jest infrastruktura (toalety, przebieralnie, podesty, pochylnie), jak są przystosowane lokale gastronomiczne. Na tej podstawie powstanie raport dotyczący dostępności polskich plaż.

- Motto  naszych działań to “Robimy plaże dostępne dla wszystkich i zarażamy dostępnością” - powiedziała Dorota Brzezińska. - Chcemy promować pozytywne wartości w myśleniu o tym, że przestrzeń publiczna jest dla wszystkich i nie chcemy jej blokować dla osób, które poruszają się na wózku, mają protezę, czy są niewidome. Prawo do wypoczynku mają wszyscy. Zapraszamy na nasz fanpejdż na facebooku PlazeDlaWszystkich.

Joanna Cwojdzińska, przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z  Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku zwróciła uwagę na trudności w dotarciu do plaż z dworca, autobusu czy parkingu. Popularny ostatnio w miastach historyczny bruk czy żwir utrudniają poruszanie się osobom na wózkach.

-Kolejnym problemem jest muzyka puszczana z głośników na plażach, często w stylu disco polo, z miarowym, powtarzanym beatem  - mówiła Joanna Cwojdzińska. - Dla osób  z niepełnosprawnościami sensorycznymi jest to trudne do zniesienia. Na plażach brakuje też miejsc zacienionych, z których mogłyby skorzystać również osoby starsze, czy z mniejszą tolerancją na wysokie temperatury. Takie miejsca są na zagranicznych plażach.

Magdalena Biegańska z Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni opowiedziała o udogodnieniach, które wprowadzono na gdyńskich plażach, takich jak kładki czy wózek kąpielowy, który pozwala osobom z niepełnosprawnością ruchową na zanurzenie się w morzu. Przeszkoleni zostali ratownicy, którzy w razie potrzeby służą pomocą. Zwróciła też uwagę na to, że władze Gdyni starają się zmieniać infrastrukturę w całym mieście, z myślą o osobach z trudnościami w poruszaniu.

- Przeprowadzony został audyt dostępności wszystkich plaż  w Gdyni, którego efektem jest ulotka. Wszystkie wejścia zostały dokładnie opisane tak, aby każdy sam mógł ocenić, czy da radę dotrzeć na plażę i czy znajduje się tam odpowiednia dla niego infrastruktura, taka jak toalety, szatnie, przebieralnie  - powiedziała Magdalena Biegańska.

W tym sezonie letnim plaża w Gdańsku Brzeźnie (przy wejściu nr 50, na końcu ul. Hallera) zostanie kompleksowo przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Znajdą się tam m.in.  kładki z udogodnieniami dla osób na wózkach, pojemniki na odpady na odpowiedniej wysokości, specjalnie przygotowana przebieralnia z szerokim wejściem, ławeczki przystosowane dla osób niepełnosprawnych, amfibia, tablice z informacjami zapisanymi również  brajlem, czy dzwoneczki na bojach, dzięki którym osoby niedowidzące będą się czuły bezpieczniej podczas kąpieli.

Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocniczka prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością, zwróciła uwagę na to, że wiele osób korzysta ze specjalnie przystosowanych rowerów. Zaapelowała o opracowanie tras rowerowych dla osób poruszających się na monobajkach i przystawkach rowerowych. Brakuje również  opracowania tras kajakowych i  gospodarstw  agroturystycznych przyjaznych niepełnosprawnym.

Marek Wysocki z Centrum Projektowania Uniwersalnego zaproponował stworzenie poradnika dla gospodarzy, którzy chcą stworzyć u siebie agroturystykę bez barier.

Z ciekawą inicjatywą stworzenia na plażach stref przyjaznych sensorycznie wystąpiła Małgorzata Wokacz-Zaborowska, mama chłopca z autyzmem i przedstawicielka inicjatywy obywatelskiej “Chcemy Całego Życia”.

- Osoby ze spektrum autyzmu są nadwrażliwe na bodźce dźwiękowe i zapachowe, dlatego z myślą o nich warto stworzyć “ciche plaże” - wydzielone miejsca, gdzie nie byłoby muzyki, punktów z pachnącymi goframi, za to byłoby zacienione miejsce, może nawet namiot z klimatyzacją, lodówka i mikrofalówka, służące do przechowania i podgrzania przyniesionego z domu posiłku. Z takich miejsc na pewno chętnie skorzystają też osoby starsze, czy po prostu ceniące sobie ciszę i spokój - powiedziała Małgorzata Wokacz-Zaborowska.

Ten pomysł poparło wielu uczestników spotkania, którzy stwierdzili, że skoro są plaże dla psów czy naturystów, powinny być też ciche plaże.

Monika Popow, koordynatorka ds. rozwoju społecznego OMGGS poinformowała, że w ramach wdrażania Standardu Minimum dla Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia powstanie pierwszy w kraju “Katalog dostępnego wypoczynku”.

- Projekt jest na etapie kreacji, zbierania pomysłów, dlatego dzisiejsze spotkanie jest dla nas bardzo cenne - powiedziała Monika Popow. - Chcemy, aby katalog był przede wszystkim użyteczny i odpowiadał na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ale też wspierał samorządy w tworzeniu miejsc wypoczynku bez barier.

Spotkanie zostało zorganizowane przez  OMGGS oraz Fundację Machina Zmian. Partnerem było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku.

  • GIWK