Metropolitalne wiadomości

aktualności

Dworzec z Kartuzach otwarty!

Dziś uroczyście przecięto wstęgę podczas otwarcia dworca integracyjnego w Kartuzach na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Inwestycja jest jednym z projektów metropolitalnych, powstających w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Kartuzy znów zwracają się w kierunku kolei! W uroczystości otwarcia dworca wzięli udział m.in. Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Janina Kwiecińska, starosta powiatu kartuskiego, Bogdan Łapa, wicestarosta powiatu kartuskiego oraz Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Dworzec integracyjny powstał w ramach projektu „Budowa węzła integracyjnego Kartuzy wraz z trasami dojazdowymi”, który objął również przebudowę ulic i parkingów (wraz z infrastrukturą techniczną) oraz budowę ścieżek rowerowych. Głównym celem realizacji projektu była poprawa atrakcyjności systemu transportu zbiorowego, a w konsekwencji zwiększenie liczby osób korzystających z pasażerskiego transportu kolejowego.

Parter dworca będzie oddany podróżnemu, wyposażony w biletomat, punkt informacyjny i poczekalnię. Na piętrze wkrótce udostępniona będzie również biblioteka z wypożyczalnią i czytelnią. Do wykończenia wnętrz użyto jasnego drewna oraz przeszkleń, przez co dworzec nabiera przestronności. Podróżni mogą zostawić samochód na jednym z dwóch parkingów zlokalizowanych po obu stronach dworca i zostawić rower pod wiatą. W przyszłości przy dworcu stanie również stacja postoju roweru metropolitalnego Mevo.

Mieszkańcy Kartuz obserwowali poszczególne etapy budowy dworca od blisko półtorej roku. Nowy budynek nawiązuje swoją architekturą do dworca wybudowanego w tym samym miejscu w 1897 roku, lecz zburzonego przez Rosjan w roku 1945. Stary, powojenny dworzec został zburzony 21 listopada 2016 roku.

Budynek dworca, będący jedną z inwestycji w ramach budowy węzła integracyjnego w Kartuzach, jest drugą tego typu inwestycją oddaną do użytku, tuż po węźle w Stężycy oddanym pod koniec 2017 roku (również w powiecie kartuskim).

  • GIWK