Metropolitalne wiadomości

aktualności

Ekologiczny i odpowiedzialny społecznie – taki był kongres Smart Metropolia 2019

Tegoroczny kongres Smart Metropolia był wyjątkowy i nie chodzi tu tylko o niezwykłą frekwencję i podjętą tematykę. Było to pierwsze wydarzenie, które organizatorzy przygotowali w trosce o środowisko i w oparciu o klauzule społeczne. Postawiliśmy sobie za cel, by dwa dni kongresu, podczas których kilkuset uczestników rozmawiało na tematy związane z ochroną klimatu i rozwijaniem współpracy metropolitalnej, przygotować w oparciu o 6 zasad:

 

  • Mniej odpadów, szczególnie plastiku
  • Ograniczenie marnowania żywności
  • Logistyka wrażliwa na emisję CO2
  • Oszczędność papieru
  • Więcej lokalnych i odpowiedzialnych społecznie zakupów
  • Większa współodpowiedzialność

 

 

Jak udało się zrealizować założone cele?

 

   Mniej odpadów, szczególnie plastiku

Zarówno na kongresie, jak i na gali wręczenia nagród, woda do picia nie była butelkowana, ale prosto z kranu. Wszyscy goście z Polski i z Europy mogli spróbować gdańskiej kranówki. Zakładając, że każdy z uczestników wypił litr wody dziennie – do śmieci nie trafiło 667 plastikowych 1,5 litrowych butelek! To ponad 26 kg plastiku mniej. Uczestnicy kongresu nie dostali od nas tradycyjnych plastikowych gadżetów, ale produkty stworzone przez podmioty ekonomii społecznej. Dodatkowo za dekoracje kongresowe (ścianki, kierunkowskazy, oznaczenia sal itp.) posłużyły nam papierowe kartony. Dzięki temu nie wyprodukowaliśmy kolejnych plastikowych elementów, a papierowe kartony zostały złożone i przewiezione do siedziby OMGGS, gdzie zostaną ponownie wykorzystane. 

 

  Logistyka wrażliwa na emisję CO2

Przewóz m.in. kartonowych dekoracji kongresowych został zlecony Gdańskim Kurierom Rowerowym. Kurierzy wykonali dla nas przejazdy o łącznej długości około 200 km. Zakładając emisję 120 g CO2/km (przy użyciu samochodu) dzięki kurierom na rowerach do atmosfery trafiło 24 kg CO2 mniej! Z ankiety przeprowadzonej podczas Kongresu wynika, że aż 43% uczestników dotarło na kongres transportem publicznym. Aby im to ułatwić, wybraliśmy taki obiekt konferencyjny, który ma dogodne połączenia z komunikacją miejską. Zakładając, że dzięki uczestnikom, którzy wybrali miejskie autobusy i tramwaje (ok. 220 osób), pokonując nią średnio 50 km – do atmosfery trafiło ok. 1300 kg CO2 mniej. Robi wrażenie! Warto też zaznaczyć, że podczas kongresu i gali wszystkie posiłki były wegetariańskie. Całkowicie zrezygnowano z produktów mięsnych. Co również w znaczny sposób przyczyniło się do redukcji emisji dwutlenku węgla.

 

   Ograniczenie marnowania żywności

Porcje jedzenia, poza tym, że były bezmięsne, były zamawiane w optymalnej ilości. Przy organizacji tego typu wydarzeń ciężko oszacować ile posiłków nie zostanie wykorzystanych, dlatego jedzenie, które pozostało z obiadów w przerw kawowych zostało przekazane do jadłodzielni i noclegowni dla bezdomnych. Niestety nie udało się nam przekazać jedzenia pozostałego z gali – nie uzyskaliśmy zgody menadżera obiektu, który powoływał się na przepisy sanitarno-epidemiologiczne i kwestie podatkowe związane z darowiznami. Obiecujemy, że w przyszłym roku kwestie te zostaną wcześniej odpowiednio omówione, a nasi Partnerzy odpowiednio zapoznani z możliwościami dzielenia się jedzeniem z tymi, którzy tego potrzebują.

 

   Oszczędność papieru

Podczas organizacji kongresu ograniczyliśmy do minimum drukowanie materiałów papierowych. Program wydarzenia dostępny był na stronie internetowej i wyświetlany na ekranach przed salami konferencyjnymi. Zaproszenia na galę wysyłane były jedynie w formie elektronicznej. Niestety, nie udało nam się całkowicie wyeliminować wydruków. Uczestnicy kongresu otrzymali od nas imienne identyfikatory, jednak zostały one wydrukowane na ekologicznym papierze z nasionami. Każdy uczestnik może je teraz posadzić w ziemi i czekać, aż urosną piękne rośliny. Wszystkie niewykorzystane identyfikatory zostaną posadzone wiosną przez organizatorów w przestrzeniach publicznych. Na ekologicznym papierze z ziarnami wydrukowane zostały także krótkie informacje mówiące o tym, skąd pochodzą gadżety rozdawane uczestnikom.

 

   Więcej lokalnych i odpowiedzialnych społecznie zakupów

Podczas tegorocznego kongresu Smart Metropolia zrezygnowaliśmy z produkcji śmiecio-gadżetów, które na masową skalę powstają przy tego typu wydarzeniach i zwykle trafiają później do śmieci. Do produkcji odpowiedzialnych społecznie gadżetów zaprosiliśmy podmioty ekonomii społecznej, wspierane przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Dzięki temu uczestnicy otrzymali piórnik wykonany ze zużytych banerów reklamowych, magnesy i pierniki wykonane przez osoby wykluczone społecznie i ołówki z ekologicznego papieru.  Podczas organizacji kongresu postawiliśmy także na zawieranie klauzul społecznych w zamówieniach. W ten sposób kompleksowa obsługa techniczno-wizualna kongresu zrealizowana została przez firmę zatrudniającą osoby wykluczone społecznie. Usługa została na wysokim poziomie, zapewniając profesjonalną obsługę wydarzenia.

 

   Większa współodpowiedzialność

Wyjątkowa i bardzo ważna tematyka, do tego organizacja wydarzenia odpowiedzialnego społecznie i ekologicznego – taki był nasz cel. Starania te zostały docenione przez uczestników. Aż 31% z nich, jako najważniejsze działanie, uznało zamianę butelkowanej wody na gdańską kranówkę.  28% uczestników pozytywnie oceniło łatwy dojazd transportem publicznym. Dla blisko 16% uczestników najważniejsza była rezygnacja z drukowanych materiałów konferencyjnych. Duże zaangażowanie lokalnych  podmiotów ekonomii społecznej doceniło blisko 15 % uczestników. Mamy nadzieję, że organizacja kongresu zainspiruje inne podmioty do wzięcia z nas przykładu. Chętnie podzielimy się gotowymi rozwiązaniami i pomysłami.

  • GIWK