Metropolitalne wiadomości

aktualności

EPIC - dobre praktyki na Pomorzu. Równe szanse dla emigrantów na rozwój kariery

Pomorze to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Obszar ten znany jest z przyciągania nowych firm i fachowców. Dlatego regionalna Agencja Promocji Inwestycji utworzyła swoje biuro na Pomorzu i prowadzi kilka programów, takich jak Live More. Pomerania, Jobs@Pomerania i Come2Pomerania. Programy te są skierowane do nowo przybyłych i migrantów, aby pomóc im osiedlić się w regionie, znaleźć pracę i/lub zbudować firmę.

 

Na zdjęciu molo w Sopocie (po lewej) i Marta Siciarek/ Fot. epicamif.eu

Marta Siciarek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wyjaśnia, że celem programów jest upewnienie się, że migranci po przyjeździe na Pomorze wiedzą, gdzie i jak samodzielnie znaleźć pracę. Województwo wykorzystuje swoją siłę i instrumenty do interweniowania i dostarczania alternatywnych rozwiązań dla mechanizmów komercyjnych, oferując narzędzie łączące bezpośrednio pracodawców i osoby poszukujące pracy.

Przykładowo, zanim migrant uda się do Urzędu Pracy i przedstawi CV, uzyskuje pomoc w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji. Na koniec CV trafia do bazy Come2Pomerania, która działa jako lokalna platforma rekrutacyjna.

Programy mają również na celu rozwiązanie niektórych konkretnych problemów społecznych. Marta Siciarek zwraca uwagę na to, że: „Imigranci muszą mieć możliwość pełnego wynagrodzenia, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ponadto chcemy mieć pewność, że nie pracują poniżej swoich kwalifikacji”.

- Aby portal Come2Pomerania stał się atrakcyjny dla pracodawców, ważne jest, aby umieszczać w nim dużą liczbę CV – dodaje Marta Siciarek. - Dlatego ułatwienie networkingu staje się kluczowe. Promocja i komunikacja są równie ważne. Wszystkie te aspekty są w trakcie rozwijania i wzmacniania, co jest długofalowym celem programów i województwa pomorskiego.

Inicjatywa Invest in Pomerania udowodniła swoją skuteczność w ciągu minionej dekady, pomagając ponad 150 firmom rozwinąć skrzydła i stworzyć ponad 20 000 nowych miejsc pracy. Portal www.Come2Pomerania.com to ugruntowana platforma oferująca kompleksowe informacje dla migrantów na temat sposobu osiedlenia się w regionie. Prowadzi informacyjne seminaria internetowe i odpowiada na wszelkie pytania.

Aleksandra Moszyńska, kierownik Projektu Promocji BSS w Invest in Pomerania podsumowuje: „Come2Pomerania stworzył nasz zespół. Sam będąc migrantką doskonale wiem, czego potrzebują migranci w tym kraju i w tym regionie. Na jakie pytania potrzebują odpowiedzi: dotyczące ustawodawstwa, poszukiwania pracy, życia codziennego. Odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć na naszej stronie".

 

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot jako jedyna metropolia w Polsce wprowadza Standard na rzecz Imigrantów. Zobacz na czym polega >>>

  • GIWK