Metropolitalne wiadomości

aktualności

IV edycja Budżetu Obywatelskiego w Metropolii


Prawie 27 mln zł przeznaczy 9 pomorskich samorządów na realizację budżetu obywatelskiego na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. Dzięki temu mieszkańcy miast, gmin, lub dzielnic sami zdecydują, na co przekazać wydatki z lokalnych budżetów. Głosowanie na ponad 550 wybranych projektów odbędzie się od 9 do 23 września w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Rumi, Redzie, Sopocie, Wejherowie, Władysławowie i Żukowie.

 

Skąd się wziął Budżet Obywatelski?

Pierwszy budżet obywatelski został wprowadzony w 1989 roku w brazylijskim mieście Porto Alegre, które liczyło wówczas 1,2 mln mieszkańców. Burmistrz miasta zaproponował, by o przeznaczeniu części budżetu, zaplanowanej na inwestycje, zdecydowali mieszkańcy, zgłaszając własne projekty. Pomysłów było więcej niż środków na ich realizację, dlatego selekcją zajmowała się specjalna rada, stworzona z przedstawicieli dzielnic. Rozwiązanie wprowadzone w Porto Alegre przyniosło pozytywne rezultaty: między innymi wzrosła liczba gospodarstw podłączonych do kanalizacji sanitarnej i wodociągów, ale zwiększyło się także zaangażowanie w sprawy lokalne. Instytucja budżetu obywatelskiego szybko rozpowszechniła się w Brazylii, a później w wielu innych krajach świata. W Polsce pierwszym miastem, które wprowadziło budżet obywatelski, był Sopot i stało się to w 2011 roku. Wkrótce także inne gminy przyłączyły się do tego pomysłu. Dzięki współpracy metropolitalnej samorządy, zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk Gdynia Sopot, umówiły się na jeden wspólny termin głosowania i promocji projektów.

 

Po co mieszkańcom Budżet Obywatelski?

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Dzięki temu mają realną szansę na realizację własnych pomysłów i zmianę wizerunku swojego otoczenia. Budżet obywatelski zachęcił do działania bardzo wielu mieszkańców, którzy angażują się we wszystkie etapy powstawania i promocji zgłaszanych przez siebie projektów. Mieszkańcy mają szansę wymyślić, zaproponować i zagłosować na najlepszy ich zdaniem projekt. Budżet obywatelski to forma konsultacji społecznych i szerokiego pola do współpracy między władzami samorządowymi a wspólnotą mieszańców.

 

Plaża w mieście, place zabaw i wspólnych spotkań, a może pomoc zwierzętom?

Projekty zgłaszane w budżetach obywatelskich są bardzo różne, ale łączy je zawsze wspólny mianownik: integracja mieszkańców. W Pruszczu Gdańskim postawili oni np. na plażę miejską, co roku zgłaszane są projekty dotyczące doposażenia jej m.in. w leżaki, czy zabawki dla dzieci. W Redzie największą popularnością cieszył się projekt stworzenia wspólnej przestrzeni do zabawy, rekreacji i spotkań sąsiedzkich – nazwany podwórkiem Betlejem. Podobnie w Wejherowie, gdzie od kilku lat, w ramach budżetu obywatelskiego, rozbudowuje się teren rekreacyjny na Osiedlu Fenikowskiego, położonym na obrzeżach miasta. Rozbudowano tam wiatę piknikową, plac zabaw i plac do ćwiczeń kalenistyki oraz boiska do piłki nożnej, zmontowano też nowe ogrodzenie i oświetlenie. Dzięki temu miejsce stało się bezpieczne i komfortowe, korzysta z niego teraz większość mieszkańców. Z kolei w Żukowie, dzięki inicjatywie mieszkańców powstał plac zabaw z trampolina ziemną, huśtawką integracyjną, linarium i ścianką wspinaczkową. Pojawiły się też nowe ławki i stojaki na rowery. Ciekawie zapowiada się Bezobsługowy Park Linowy we Władysławowie, który zostanie zrealizowany na terenach leśnych przy osiedlu w Rozewiu. Polega on na budowie parku linowego, wytyczeniu ścieżek i alejek, ustawieniu ławek oraz koszy na śmieci. Dzięki inwestycji stworzone zostanie miejsce wypoczynku i rekreacji nie tylko dla mieszkańców, ale również dla przebywających nad morzem turystów. W Gdańsku z kolei zaniedbane tereny wokół stawu na Stogach stały się terenem rekreacyjnym. Powstały m.in. ścieżki edukacyjne, siłownia i pomost. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Pusty Staw Stogi stał się atrakcyjnym miejscem spacerowym. Podobnie stało się w Sopocie, gdzie powstał plac zabaw w okolicach plaży. Mieszkańcy Rumi postawili na pomoc zwierzętom, od kilku lat dużym poparciem cieszy się program bezpłatnych sterylizacji i kastracji zwierząt domowych. Przyczyniło się to do zmniejszenia liczby niechcianych, porzucanych i bezdomnych psów i kotów. W ramach Budżetu Obywatelskiego w Pucku, przy Szkole Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego, powstał parking rowerowy z  47 na rowery, 4 stojakami na hulajnogi oraz stacją naprawczą dla jednośladów.


Budżet obywatelski w OMGGS w liczbach

139 projektów wybranych do realizacji w ubiegłym roku
454 projekty wybrane do realizacji w ostatnich trzech latach
556 projektów poddanych pod głosowanie w tym roku
2130 liczba projektów poddanych pod głosowania od 2016 roku
150 000 osób zaangażowanych w głosowanie nad projektami przez ostatnie dwa lata
27 000 000 zł na realizację projektów w przyszłym roku
84 000 000 zł na realizację projektów przez ostatnie cztery lata

 

Zagłosuj i wybierz swój projekt!

Głosowanie rusza 9 września i potrwa do 23 września. Szczegóły dotyczące projektów i głosowania na stronie www.bowmetropolii.pl.