Metropolitalne wiadomości

aktualności

Jak pomagać w czasach koronawirusa?


Część z nas może spokojnie wykonywać swoją pracę bez wychodzenia z domu, jednak są firmy i pracownicy, którzy z powodu ograniczeń stracili źródło swojego utrzymania z dnia na dzień. Jak możemy im pomóc? Gdzie szukać informacji?

 

Pomagajmy lokalnym przedsiębiorcom

Od soboty restauracje mogą działać tylko serwując dania na wynos lub dowożąc je do domów. Ulubionej restauracji możemy pomóc zamawiając z niej posiłek. Pamiętajmy, że bez zamówień właściciele nie będą mieć pieniędzy na pensje dla kelnerów czy kucharzy. Listę miejsc w Trójmieście, gdzie zamówimy jedzenie na telefon, przez stronę na Facebooku lub przez aplikację – można znaleźć np. TUTAJ.

Coraz więcej lokali przyłącza się do akcji #gastropomaga. Restauracje przekazują jedzenie dla lekarzy i służb ratunkowych. Każdy z nas może również w wielu miejscach kupić voucher na posiłek lub jeden posiłek więcej, który następnie trafi do szpitala.

 

Pomoc dla szpitali pomorskich

Pomóc można również szpitalom na Pomorzu. Brakuje podstawowego sprzętu ochronnego dla personelu medycznego. Prywatne osoby zwołują się, by wspólnie szyć maski ochronne dla lekarzy i pacjentów.

 

 

 

Chcę pomóc - gdzie szukać informacji?

Coraz więcej osób łączy się w grupy i organizuje wiele akcji pomocowych. Takie grupy najłatwiej znaleźć w mediach społecznościowych. Dla tych, którzy nie korzystają z Facebooka – drukowane są plakaty i ulotki z informacjami, gdzie zgłaszać się po pomoc.

Szczególnie polecamy grupy zrzeszające osiedla i dzielnice. Dużo ofert znaleźć też można na grupie Widzialna Ręka Trójmiasta. To grupa wymiany informacji o potrzebach i możliwościach pomocy dla seniorów i innych osób z grup ryzyka, tak by nie musieli wychodzić z domu. Zakupy, spacery z psem, ale też i zwykła rozmowa telefoniczna, czy nawet pożyczenie sprzętu.

Fot. D. Paszliński/gdansk.pl

 

Tczewscy Kurierzy Rowerowi uruchamiają bezpłatne dostawy zakupów dla osób powyżej 65 roku życia, a także osób z niepełnosprawnością na terenie Tczewa:

 

Kultura w czasach koronawirusa

Odwołane koncerty, przedstawienia w teatrach, zamknięte muzea – to obecna rzeczywistość. Ludzie kultury w większości pracują nadal, ale ich działalność przeniosła się do sieci. Informacje na ten temat znajdziecie wpisując #KulturaWCzasachPandemii. Więcej informacji także tutaj:

Codzienna dawka kultury online, także na kwadratach eskaem.pl:

 

Zobacz także tekst o tym jak włączyć się w szycie maseczek higienicznych na Pomorzu

  • GIWK